W wielu firmach rozwój infrastruktury IT w firmie przebiega według ewolucyjnego scenariusza: początkowo, kiedy firma jest mała i zatrudnia kilku pracowników, wybiera rozwiązania Open Source (np. serwer pocztowy). Wraz z rozwojem przychodzi moment, kiedy w firmowej sieci niezbędne jest wdrożenie domeny Active Directory – wtedy pojawiają się serwery Windows.
Dalszy rozwój firmy, zwiększenie liczby pracowników, otwieranie nowych oddziałów, wymusza zakup sprzętowego lub programowego firewalla. Dodatkowo rodzi się konieczność zapewnienia platformy do pracy grupowej dla coraz większej liczby pracowników.
Różnorodność wykorzystywanych rozwiązań powoduje, że środowisko staje się coraz bardziej skomplikowane i trudniejsze w administracji. W końcu przychodzi moment, gdy takie sztukowane i słabo zintegrowane środowisko IT może stać na przeszkodzie dalszemu rozwojowi firmy.
Gdy liczba wykorzystywanych systemów i technologii nie ułatwia, a wręcz utrudnia działanie biznesu, pojawia się potrzeba wdrożenia spójnej platformy IT, zawierającej niezbędne technologie i gotowej w każdej chwili do dalszych rozszerzeń.
Przedsiębiorstwa średniej wielkości potrzebują takich sprawdzonych i zintegrowanych rozwiązań, jednak nie mogą sobie pozwolić na długotrwałe i kosztowne wdrożenia, jak to ma miejsce w dużych korporacjach.
Windows Essential Business Server 2008 (EBS) to zintegrowany pakiet oprogramowania do zarządzania infrastrukturą IT, zaprojektowany specjalnie dla środowiska, w którym pracuje do 300 komputerów. Zawiera wszystkie podstawowe komponenty, konieczne w firmie średniej wielkości: serwer pocztowy, zaawansowany firewall, kontroler domeny Active Directory, serwer zarządzający stacjami roboczymi i serwerami.
Całe oprogramowanie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Server 2008.
To nowe podejście Microsoft do potrzeb firm średniej wielkości. Dotychczas w ofercie brakowało dedykowanych produktów do tego segmentu rynku. Dostępne były produkty standalone, przeznaczone dla rynku korporacyjnego, których koszt licencji i wdrożenia jest znacznie wyższy.
Z drugiej strony oferowany był pakiet Small Business Server (SBS) adresowany do małych firm, którego podstawowe ograniczenie – instalacja całego oprogramowania na jednym serwerze – praktycznie uniemożliwiała zastosowanie w większych środowiskach (powyżej 50 stacji roboczych). EBS wypełnia tę lukę.
Co w środku
Platforma Windows EBS składa się z kilku serwerów stanowiących podstawę dla infrastruktury IT w przedsiębiorstwie. W ramach licencji otrzymujemy zintegrowane oprogramowanie, które jest rozdzielone na trzy (w wersji EBS Standard) lub cztery serwery (w wersji EBS Premium).
Każdy z serwerów jako system operacyjny posiada Windows Server 2008 w wersji Standard. Warto podkreślić, że jest to wersja 64-bitowa systemu operacyjnego (obsługująca procesory pracujące w architekturze x64).
Pierwszy serwer jest serwerem zarządzającym. Działa na nim oprogramowanie System Center Essentials 2007, odpowiedzialne za zarządzanie i monitorowanie stacji końcowych i serwerów. Administrator ma do dyspozycji konsolę administracji, gdzie w jednym miejscu zbierane są informacje dotyczące stanu infrastruktury IT. Serwer zarządzający pełni również rolę kontrolera domeny Active Directory.
Kolejną funkcją tego serwera jest witryna pracy grupowej Windows SharePoint Services 3.0. Korzystanie z funkcjonalności SharePoint jest możliwe po zainstalowaniu odpowiedniego pakietu, dostępnego nieodpłatnie na stronach WWW Microsoftu.
Drugi z serwerów pełni funkcję serwera komunikacyjnego. Zawiera sprawdzone i dobrze znane rozwiązanie korporacyjne – serwer pocztowy Microsoft Exchange Server 2007 w wersji Standard. Exchange to nie tylko serwer pocztowy – w połączeniu z Outlook i witryną SharePoint stanowi doskonałe narzędzie do zarządzania czasem, planowania zadań dla siebie i zespołu.
Dużą zaletą usług Exchange jest ich dostępność również spoza sieci firmowej, poprzez stronę Web (Outlook Web Access). Bezpośrednio z serwerem Exchange komunikują się również urządzenia typu palmtop lub smartphone (Outlook Mobile Access), dzięki czemu dostęp do poczty czy kalendarza jest możliwy praktycznie z każdego miejsca, za pośrednictwem telefonu lub notebooka.
Serwer komunikacyjny ma zainstalowane oprogramowanie Microsoft Forefront Security for Exchange Server, które chroni firmowe komputery przed wirusami przekazywanymi w poczcie e-mail. W ramach licencji EBS klient otrzymuje roczną subskrypcję dla Forefront Security – po tym okresie należy wykupić odpowiednią licencję.
Za bezpieczeństwo sieci Windows EBS odpowiada trzeci z serwerów – serwer zabezpieczeń. Zainstalowano na nim Forefront Threat Management Gateway, Medium Business Edition. Jest to programowy firewall, następca Microsoft ISA 2006. W architekturze sieci Windows EBS tylko ten serwer posiada bezpośredni dostęp do Internetu.
Dodatkowo w pakiecie jest roczna subskrypcja oprogramowania Web Antimalware for Forefront Threat Management Gateway, które chroni nas przed niebezpieczeństwami programów typu malware.
Wersja Premium platformy Windows Essential Business Server zawiera dodatkowo licencję na czwarty serwer, na którym zainstalowano pełną wersję bazy danych SQL Server 2008 Standard Edition.
Najnowsze oprogramowanie za mniejsze pieniądze
EBS dostarcza tego, co niezbędne dla infrastruktury IT firmy średniej wielkości, w jednym, kompleksowym rozwiązaniu. Wszystkie technologie zostały ze sobą zintegrowane, co powoduje, że EBS jest prosty w instalacji i administracji.
Pakiet EBS daje dostęp do wielu pełnowartościowych produktów Microsoft. Jednak koszty licencji – w porównaniu do tych samych programów w wersji standalone – zostały znacząco zredukowane. Przy zakupie oprogramowania EBS oszczędności sięgają nawet 30%.
Windows EBS jest oparty na najnowszych produktach Microsoft: Windows Server 2008, SQL Server 2008, Exchange 2007. Wszystkie pracują w architekturze 64-bitowej (x64), co daje znacznie większe możliwości skalowania poprzez zarządzanie większą przestrzenią pamięci operacyjnej.
Razem z produktem są dostarczane konfiguratory – narzędzia, których zadaniem jest wspomaganie administratora przy instalacji i rozwiązywaniu problemów. W procesie instalacyjnym konfiguratory prowadzą administratora krok po kroku, wskazując kolejne zadania i sugerując czynności.
Dodatkowo do dyspozycji są gotowe scenariusze migracji istniejących danych (np. struktur i kont Active Directory) do nowego środowiska. Narzędzia te służą skróceniu czasu potrzebnego na instalację i uruchomienie systemu oraz ułatwiają przeniesienie danych z istniejącej infrastruktury.
Narzędzia wykorzystywane w codziennym administrowaniu środowiskiem zgromadzono w jednej, centralnej konsoli administracji. W tym miejscu administrator uzyska informacje na temat stanu całej infrastruktury IT w firmie. Jeżeli pojawią się problemy, zostanie o nich poinformowany poprzez alerty wyświetlające się na konsoli. W tym samym czasie przeszukiwana jest baza wiedzy Microsoft, gdzie zgromadzono artykuły pomocne w rozwiązaniu wszelkiego typu problemów.
Licencjonowanie
Pomimo że EBS składa się z wielu różnych produktów Microsoft, oprócz licencji serwerowej, dla każdego użytkownika wymagana jest tylko jedna licencja kliencka (CAL). Nie ma potrzeby zakupu licencji osobno dla każdego z produktów.
Podobnie jest w przypadku licencji serwerowej – mimo że instalacja odbywa się na trzech serwerach (lub czterech serwerach w przypadku wersji Premium), dla całego pakietu wystarczy jedna licencja serwerowa EBS.
Zarządzanie licencjami CAL odbywa się w specjalnej zakładce konsoli administracji – dzięki czemu administrator ma stałą kontrolę nad liczbą obecnie używanych i dostępnych licencji.
Doświadczenia wskazują, że EBS doskonale spełnia wymagania zarówno tych firm, które poszukują rozwiązań porządkujących administrację istniejącej infrastruktury IT, jak i mniejszych organizacji, znajdujących się w fazie tworzenia zrębów profesjonalnego środowiska informatycznego. Obu grupom klientów BCC (aktualnie All for One Poland) oferuje audyty istniejących systemów firmy Microsoft, kompleksowe wdrożenia nowych produktów z rodziny Windows, Active Directory, Exchange, ISA, SQL, Share Point oraz usługę zdalnej administracji całymi środowskami firmy Microsoft.
Michał Strzyżewski, Lider Zespołu Wsparcia w Dziale Usług Outsourcingowych, All for One Poland
Obniżenie kosztów licencji – bardzo ważne dla firm średniej wielkości – wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które odróżniają ten produkt od typowych produktów adresowanych do rynku największych przedsiębiorstw.
Podstawowym ograniczeniem jest liczba użytkowników mogących korzystać z systemu – Windows EBS może obsłużyć do 300 użytkowników. Dodatkowo domena Active Directory obsługiwana przez Windows EBS nie może tworzyć relacji „zaufania” z innymi domenami oraz nie może mieć domen podrzędnych.
Nie ma natomiast ograniczeń związanych z dołączaniem kolejnych serwerów do domeny. Dzięki temu sieć Windows EBS można łatwo rozszerzać o kolejne serwery, zawierające np. system CRM lub ERP.
Dla firm, w których środowisko IT osiągnie limity licencyjne Windows EBS (np. liczba użytkowników przekroczy 300), Microsoft oferuje „upgrade” do licencji produktów standalone z upustem cenowym ok. 30%.
Oprogramowanie zawarte w Windows EBS znacznie upraszcza zarządzanie IT w firmie. Większość rutynowych zadań jest zautomatyzowana, oprócz tego administrator IT jest wspomagany przez szereg raportów. Dzięki temu, aby sprawnie zarządzać siecią firmy średniej wielkości, wystarczy zespół IT składający się z 1–2 osób. Dodatkowo zadania administratorów mogą mieć charakter bardziej proaktywny i być skoncentrowane na zwiększaniu bezpieczeństwa środowiska IT i bezpośrednim wsparciu użytkowników.