System jak dom
Z decyzją o wyborze systemu jest trochę jak z decyzją o wyborze mieszkania, czy domu dla rodziny.
Załóżmy, że jesteśmy średniej wielkości przedsiębiorstwem (czyt. małżeństwem z tzw. klasy średniej), rozwijającym się (mającym dzieci i planującym kolejne) i posiadającym mały system informatyczny (czyt. małe mieszkanie).
Coraz dobitniej zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy czegoś większego. Dusimy się już w prowizorycznie urządzonym, przyciasnym mieszkanku, które nie spełnia naszych oczekiwań. Mamy z tego powodu same problemy. Myślimy o czymś na miarę naszych potrzeb, przestronnym i komfortowym.
Podobnie jest z potrzebą wdrożenia systemu ERP. Przyczynami, dla których firmy inwestują w system są niezadowolone z obecnego, niewydajnego i skostniałego systemu oraz chęć usprawnienia i poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Na szczęście mamy trochę oszczędności i możemy zainwestować w swoją wygodę. Stajemy więc przed ważną decyzją…
Nowe mieszkanie czy dom?
Dom jest droższy, ale to rozwiązanie docelowe. Nowe mieszkanie z kolei to mniejszy koszt dziś, ale jednocześnie wiele ograniczeń i obawa, że za kilka lat znów staniemy przed tą samą decyzją i… kolejnym wydatkiem.
Dostępne na rynku rozwiązania ERP można podzielić na te bardziej zaawansowane (do których należy SAP) i systemy z tzw. „średniej półki”. Różnica pomiędzy nimi jest ogromna. Średniej wielkości firma niejednokrotnie decyduje się na rezygnację z „domu”, czyli lepszego systemu ze względów finansowych. Takie podejście może być jednak krótkowzroczne.
Przy wyborze warto oceniać koszty w perspektywie długoterminowej. Jeśli wybierzemy system tańszy, który odpowiada naszym potrzebom „na dziś”, ale za rok, czy za kilka lat firma z niego „wyrośnie”, a on nie będzie mógł być rozbudowany – tracimy zainwestowane pieniądze i ponosimy nowe nakłady (finansowe i czasowe) na nowy system.
Czasami warto zastanowić się nad zainwestowaniem w trochę droższy system, który jednak stwarza możliwości łatwej rozbudowy i dodania nowych funkcjonalności wraz z rosnącymi potrzebami firmy. Takie właśnie możliwości daje system SAP, dlatego tak często wybierają go duże przedsiębiorstwa. Nie znaczy to jednak, że jest on niedostępny dla mniejszych firm, dysponujących zdecydowanie mniejszymi budżetami na informatykę.
Dom marzeń, czyli jaki?
Załóżmy, że myślimy perspektywicznie i zdecydowaliśmy się na inwestycję w dom. Przystępujemy zatem ochoczo do dzieła. I tu zaczynają się schody. Wiemy już bowiem, czego nie chcemy (kolejnego kompromisu, czyli większego mieszkania), ale jeszcze dość mgliście orientujemy się we własnych potrzebach.
Dla nas, na przykład, najważniejsze jest, żeby po wyjściu z domu móc odpocząć na łonie natury. Zatem zdecydowanie dom z dużym ogrodem, gdzieś na przedmieściu, pod lasem, może jezioro w pobliżu, natura, spokój i relaks.
Nieoczekiwanie jednak nasza druga połowa ma nieco inne zdanie na ten temat. Argumentuje, że dom pod miastem to konieczność codziennych, uciążliwych dojazdów, podwożenia dzieci do szkoły, brak elastyczności w spotkaniach towarzyskich i izolacja. Hmm… Siadamy zatem i zastanawiamy się wspólnie, czego tak naprawdę oczekujemy od domu naszych marzeń.
Podobnie rzecz się ma z wyborem systemu. Niezależnie od motywacji, decyzja o wyborze powinna być poprzedzona analizą wielu czynników.
- Jakie mamy oczekiwania funkcjonalne odnośnie systemu? Co chcemy usprawnić w firmie dzięki wdrożeniu, by być bardziej konkurencyjnym, i czy system te usprawnienia będzie wspierał?
- W jaki sposób będziemy mierzyć skuteczność wdrożenia po jego zakończeniu, skąd będziemy wiedzieli, że wdrożenie się nam udało?
- Jakie są elementy ryzyka podczas wdrożenia i jak możemy je zminimalizować?
Należy bowiem liczyć się z tym, że zaniedbanie odpowiedzi na powyższe zagadnienia, może prowadzić do wzrostu kosztów działalności firmy (ponieśliśmy inwestycję w system, a nie przynosi on nam spodziewanych korzyści).
Dom w miesiąc?
Ważne jest, abyśmy przyjrzeli się nie tylko samemu systemowi, ale i firmie, która ma nas wspierać we wdrożeniu. Nasz sukces zależy od jej doświadczenia i wiarygodności.
Tak jak budowy domu nie powierzymy niesprawdzonej, choć najtańszej ekipie budowlanej, tak przy wdrożeniu systemu nie cena usług powinna być czynnikiem decydującym. Ponadto naszą czujność powinny budzić obietnice bez pokrycia, typu: „Złóż pan zamówienie, a chata za miesiąc będzie gotowa!”
System ERP powinien zapewniać narzędzia umożliwiające redukcję kosztów działania firmy i wzrost jej przychodów. W teorii, dobry system ERP daje takie możliwości, w praktyce jednak decydujący wpływ na stopień realizacji tych celów ma przebieg procesu wdrożenia i podejście firmy wdrożeniowej.
System sam w sobie nie sprawi, że będziemy bardziej efektywni i rentowni. System informatyczny jest narzędziem, które służy realizacji celów biznesowych i tylko wtedy przyniesie nam korzyści, kiedy mamy pomysł jak usprawnić nasz biznes.
Wiele firm wdrożeniowych nie uświadamia klientowi tego zagrożenia, albo wręcz podsyca myślenie, że system jest lekiem na całe zło. Takie wdrożenia z reguły kończą się rozczarowaniem klienta. Inwestycja w system jest zasadna tylko wtedy, gdy po jej zakończeniu firma zarabia więcej.
Przenosząc to na nasz przykład: osiągamy sukces, gdy po zakończeniu budowy faktycznie mieszka nam się dużo wygodniej i zaspakajamy ważne dla nas potrzeby. Ekipa budowlana jest naszym doradcą, warto więc korzystać z jej doświadczeń.
Mierz zamiary na siły
Załóżmy zatem, że przemyśleliśmy naszą decyzję gruntownie i wiemy już, czego potrzebujemy. Mamy na oku dobrą ekipę budowlaną. Pozostaje nam wybrać rozwiązanie na miarę naszych potrzeb i zasobów.
Kalkulujemy więc, jaki dom pozwoli nam osiągnąć cele, które sobie założyliśmy – mały czy duży, murowany czy drewniany, piętrowy czy parterowy, z jednym garażem, czy z dwoma? Czy stać nas na dom projektowany od podstaw pod nasze potrzeby, czy raczej wybierzemy gotowy projekt i zaadaptujemy go do naszych oczekiwań?
Podobnie rzecz ma się z wdrożeniem systemu SAP. Wdrożenie metodą klasyczną można przyrównać do projektowania willi naszych marzeń. Potrzebujemy 4 sypialnie? A proszę bardzo! 3 garaże, bo mamy 3 samochody? Nie ma problemu! Ogród w środku miasta? Trochę trudniej, ale jeśli stać nas na drogą parcelę w centrum, to nie ma sprawy! Nic nas nie ogranicza poza fantazją i budżetem.
Na takie rezydencje, czy nawet „pałace” decydują się duże firmy, które potrzebują systemu zaprojektowanego od podstaw do swoich potrzeb, z uwagi na wielkość przedsiębiorstwa i złożoność procesów biznesowych. Pałac jednak kosztuje niemało.
Jeśli nie pałac to co?
Co jednak zrobić, gdy chcemy mieszkać wygodnie, a nie stać nas na pałac czy choćby pokaźną willę? Czy mamy odstąpić od budowy? Czy też zdecydować się na kolejne mieszkanie (czytaj: system ERP ze „średniej półki”), wiedząc, że i tak nie spełni ono naszych oczekiwań i za parę lat staniemy przed tym samym dylematem? W takim przypadku alternatywą może być dom według gotowego projektu, czyli system prekonfigurowany.
SAP wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm średniej wielkości i daje im możliwość skorzystania z najlepszych standardów systemów ERP dzięki inicjatywie mySAP All-in-One. W jej ramach, SAP poprzez swoich partnerów w różnych krajach na świecie, oferuje systemy prekonfigurowane.
System prekonfigurowany to właśnie taki dom według gotowego projektu. Jest to rozwiązanie, które w pewnych obszarach jest już gotowe do wdrożenia i zawiera najlepsze, sprawdzone wzorce biznesowe, a jednocześnie jest otwarte na dostosowanie do indywidualnych potrzeb danej firmy.
Dzięki temu firma zyskuje zbiór najlepszych praktyk biznesowych w wielu obszarach oraz możliwość dostosowania systemu do tych obszarów, które są dla niej specyficzne.
Dom „pod klucz”
Co oznacza, że dostajemy standardowy dom „pod klucz”? Dom ma ściany, okna, dach, piętro i jeden garaż. Wybierając świadomie ten gotowy projekt, bazujemy na długoletnich doświadczeniach SAP i partnerów SAP, oferujących rozwiązania prekonfigurowane. Doświadczenia wskazują, że klienci z reguły wybierają takie właśnie domy, bo spełniają one ich oczekiwania.
Dobrze jest wybrać wykonawcę, który wyspecjalizował się w budowie takich domów i włożył w projekty wiele swoich przemyśleń i doświadczeń. Przygotował projekt optymalizując dostępną przestrzeń, aby dom był jak najwygodniejszy i najbliższy oczekiwaniom mieszkańców.
Projekt możemy zmodyfikować o ważne dla nas funkcje, jak dodatkowy garaż czy pracownia z dużymi oknami na poddaszu. Za trzy lata, będziemy mogli dokonać rozbudowy o nowe pomieszczenia.
Oczywistą zaletą domu „pod klucz” w porównaniu do rezydencji jest jego umiarkowany koszt. Wynika on z faktu, że wdrożenie systemu prekonfigurowanego jest krótsze niż budowanie go od podstaw, pochłania więc mniej czasu ekipy budowlanej (czytaj: firmy wdrożeniowej), środków finansowych oraz w mniejszym stopniu angażuje inwestora, który nie musi spędzać długich miesięcy nad wyborem różnych projektów.
Wdrożenie systemu prekonfigurowanego pochłania znacznie mniej czasu pracowników klienta, którzy oprócz zajmowania się wdrożeniem mają przecież swoje normalne obowiązki.
Niektórzy budują pałace, bo mają takie potrzeby i możliwości. Są też tacy, którzy realnie oceniają swoje możliwości i pragną najlepszego rozwiązania, na jakie ich stać. Opinia, że SAP to drogi system dla wielkich firm – to mit. SAP jest jak dom – solidny, trwały i funkcjonalny. Wystarcza na długie lata, a dzięki ofercie domów „pod klucz”, czyli gotowych rozwiązań, można sobie na niego pozwolić łatwiej niż się powszechnie sądzi.