Wykorzystanie narzędzi AI zostało uregulowane aktami prawnymi, których celem jest ochrona ludzi i ich danych. Regulacje te mają duże znaczenie dla wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie i ważne jest zapoznanie się z nimi. W marcu 2024 r. w Unii Europejskiej został przyjęty AI Act, który ogranicza wykorzystane sztucznej inteligencji w kilku obszarach, w których stwarza ona niedopuszczalne ryzyko dla ludzi: Są to m.in.:
- Poznawczo-behawioralna manipulacja ludźmi lub określonymi wrażliwymi grupami (np. zabawki aktywowanie głosem zachęcające do niebezpiecznych zachowań);
- Identyfikacja biomedyczna i kategoryzacja osób fizycznych;
- Scoring (klasyfikacja punktowa) obywateli: klasyfikacja na podstawie statusu społeczno-ekonomicznego, zachowań, lub cech osobistych.
W tym samym akcie prawnym znalazła się informacja, że dozwolone jest korzystanie z generatywnej sztucznej inteligencji, czyli dużych modeli językowych (np. ChatGPT). Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że nadal obowiązują nas przepisy RODO. Oznacza to, że nie można korzystać z narzędzi AI, jeśli w dokumentach, które chcemy dzielić z usługami typu ChatGPT, zawarte są dane osobowe (tu uwaga na CV, dokumenty wymieniane z kontrahentami, czy faktury).
Rozwiązania All for One Poalnd, które prezentujemy naszym klientom, nie wykorzystują modeli językowych i funkcji, które znajdują się poza Unią Europejską, i są zgodne z RODO.