Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive) została przegłosowana i opublikowana w grudniu 2022 r. Teraz państwa członkowskie mają 18 miesięcy na zaimplementowanie jej przepisów do swoich porządków krajowych.
Dyrektywa CSRD nakłada na firmy obowiązek składania corocznych sprawozdań zawierających dane o ich wpływie na środowisko, społeczeństwo, prawa człowieka i ład korporacyjny.
Raportowanie będzie się odbywać według jednolitych Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), przygotowanych przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG).
Nowe przepisy znacznie zwiększają grupę firm zobowiązanych do raportowania w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i poszanowania praw człowieka, a także poszerzają wymogi raportowe w stosunku do stanu obecnego. Zmianie ulega więc zarówno zakres przedmiotowy, jak i podmiotowy przepisów.
Ponadto przepisy dyrektywy zobowiązują państwa członkowskie do wprowadzenia sankcji za nieprawidłowe wypełnianie obowiązków raportowych (w tym administracyjnych kar finansowych).