Jest to rekomendowana sekwencja działań w pejzażu systemów. A jak to wygląda na poziomie pojedynczego systemu? Dla poszczególnych jego komponentów mamy do dyspozycji różne narzędzia wspierające konwersję:
- Maintenance planner – analizuje obecną wersję systemu (poziom EHP, add-ons, aktywne funkcje biznesowe) i określa dokładny zbiór docelowych komponentów do wykonania konwersji do wskazanej wersji S/4;
- Readiness Check – wykonuje analizę konfiguracji i danych w systemie produkcyjnym lub ewentualnie w jego kopii. Tworzy plik XML, który po pobraniu można wysłać do narzędzia Readiness Check w SAP Cloud (plik nie zawiera danych poufnych). Na tej podstawie narzędzie SAP może ocenić, które funkcje są używane i jakie simplification items będą istotne;
- Custom Code Analysis – ocenia programy ABAP pod kątem ich zgodności z wersją S/4HANA – zarówno ze zmianami składni języków ABAP i SQL, jak też sprawdza, czy np. zawierają odwołania do obiektów usuniętych w nowej wersji systemu.
Wykorzystanie tych trzech narzędzi warto potraktować jako miniprojekt analizy przed konwersją. Pozwoli on lepiej oszacować pracochłonność, czas trwania i wybrać podejście do faktycznego projektu.
Po analizie należy wykonać szereg działań związanych z simplification items. Jednym z ważniejszych dostosowań jest uruchomienie funkcjonalności Partnera Biznesowego, która scala rekordy dostawców i odbiorców. Tę zmianę należy wykonać jeszcze w wersji SAP ECC. Zalecamy też wstępne dostosowanie dewelopmentu, np. usunięcie nieużywanych programów.
Po uporządkowaniu systemu rozpoczynamy właściwą konwersję. Na poziomie technicznym używamy narzędzia Software Update Manager (SUM) do instalacji nowej wersji oprogramowania serwerowego, nowych programów ABAP oraz nowych struktury danych. Jeżeli wcześniej standardowe obiekty SAP były modyfikowane, konieczne jest wykonanie dostosowań z wykorzystaniem narzędzi SPDD/SPAU. SUM automatycznie przeniesie wszystkie dane transakcyjne, podstawowe oraz konfigurację do nowej bazy systemu S/4. Do wykonania pozostanie szereg zadań wynikających z simplification items.
Kolejne ważne zadanie, czyli custom code adaptation, to dostosowania, których nie dało się zrobić przed konwersją. Część zmian wykona się automatycznie (dzięki nowej funkcji quick fixes w narzędziach ABAP Development Tools), a część będzie wymagała interwencji programistów.
Efektem tych działań jest skonwertowany, gotowy do działania system S/4.
Z naszych doświadczeń wynika, że średnio projekt konwersji w podejściu brownfield – od rozpoczęcia analizy systemów aż po go-live i wsparcie po starcie – trwa około 9-12 miesięcy.