Użytkownicy pracujący od lat na systemach SAP doskonale znają klasyczne raporty uruchamiane poprzez kody transakcji, które na pierwszym ekranie wyświetlają kryteria selekcji, a po naciśnięciu przycisku „zegarka” na ekranie selekcji lub klawisza F8 na klawiaturze pokazują wynik w postaci tabeli tzw. ALV (sAp List Viewer). Niestandardowe raporty tego typu przygotowują programiści, którzy są biegli w zakresie języka ABAP oraz SQL. Niektórzy użytkownicy (tzw. power users) mają również możliwość samodzielnego generowania prostych raportów za pomocą narzędzi, takich jak SAP Query (np. za pomocą transakcji SQVI). Powyższe techniki są dostępne od wielu lat i wciąż są wykorzystywane zarówno w systemach SAP ECC, jak i SAP S/4HANA (On-Premise, Private Cloud).
Trzeba jednak przyznać, że systemy SAP ERP (R/3 oraz ECC) od zawsze słabo radziły sobie z raportami masowymi czy analitycznymi, takimi które agregują duże liczby rekordów. W przeszłości, aby uzyskać wynik działania takiego raportu, konieczne było harmonogramowanie zadań w tle, które po jakimś czasie (np. po kilkunastu minutach, a czasami po kilku godzinach) wyprodukowały wynik. Miało to oczywiście związek z faktem wykorzystania tradycyjnych baz danych jako podstawy działania systemów SAP (dostępy do fizycznych talerzy bazy wymagały wolnych operacji wykonywanych głowicami). Bardzo zaawansowane raporty analityczne trzeba było implementować w dedykowanych systemach BI/BW, które wymagały ustanowienia złożonych mechanizmów ETL (Extract Transform Load).
Sytuację zmieniła baza danych SAP HANA, która całość danych utrzymuje w sposób ciągły w pamięci RAM. Sam hardware oczywiście znacznie poprawił wydajność działania systemów SAP, ale aby uzyskać naprawdę korzystne efekty w postaci szybkości działania, należało opracować również nowy sposób tworzenia raportów i całkowicie zmienić paradygmat. Nowy paradygmat oczywiście nie usuwa potrzeby posiadania nowoczesnych systemów analitycznych, ale niejako zwiększa spektrum możliwości budowy raportów działających bezpośrednio na systemie ERP, gdzie są realizowane wszystkie kluczowe operacje biznesowe.