Inne spojrzenie
Odwróćmy perspektywę patrzenia na chmurę.
Dostawcy chmur publicznych orientują klientów w stronę infrastruktury, niezbędnej do wydajnego działania systemów SAP i zgodnej z zaleceniami producenta. Takie spojrzenie jest zrozumiałe dla świata IT, ale pytanie, czy jest przydatne dla biznesu, który oczekuje innych rozwiązań?
Biznes nie chce znać się na szybkości dysków, ilości adresów IP, niezbędnej przepustowości łącza, rodzaju systemu kopii zapasowych, który należy zapewnić, a tego typu danych oczekują od klientów dostawcy chmur publicznych. Biznes chce mieć system SAP – dostępny, wydajny i bezpieczny. I dodatkowo – w przypadku pytań czy problemów chce rozmawiać z kompetentnym konsultantem, a nie wypełniać formularz, który trafia do mocno anonimowej chmury zgłoszeniowej…
Tworząc All for One Cloud Platform, perspektywę biznesu i jego oczekiwania w kontekście rozwiązań chmurowych przejęliśmy za własną. Nie wymagamy rozumienia zawiłości infrastrukturalnych, nie wymagamy konieczności utrzymywania po stronie klienta kompetencji architekta rozwiązań chmurowych czy też administratorów systemów SAP.
Skupiamy się na zapewnieniu tego, czego biznes wymaga – dostępności, wydajności i bezpieczeństwa systemów SAP on HANA. Ale ponieważ „technikalia” to sprawa ważna, nie zapominamy też o nich.
All for One Cloud Platform – co pod spodem
Czym jest All for One Cloud Platform od strony technicznej? Infrastruktura zbudowana jest dokładnie na takich zasobach, jakich oczekuje i które wspiera SAP, w tym zwłaszcza dla systemów S/4HANA czy szerzej – systemów opartych na bazie SAP HANA.
Wykorzystujemy wirtualizację, utrzymując systemy w wariancie Tailored Datacenter Infrastructure. System kopii zapasowych jest zintegrowany z bazami danych SAP HANA, a same kopie zapasowe są utrzymywane na nośnikach danych dedykowanych dla tego celu. Kopie zapasowe systemów produkcyjnych utrzymywane są w co najmniej dwóch kopiach, na dwóch osobnych nośnikach, w dwóch lokalizacjach, składających się na bliźniaczą infrastrukturę All for One Data Centers. System SAP może być odtworzony do wskazanego, dowolnego punktu w czasie do 14 dni wstecz.
Do warstwy infrastruktury dodać należy zespół konsultantów i administratorów SAP, którzy administrują powierzonymi nam systemami, a bez których zapewnienie dostępności, wydajności i bezpieczeństwa systemów SAP na poziomie systemu nie jest możliwe.
Wykonują oni zadania zarówno proaktywne, związane z codziennym monitoringiem systemów SAP, weryfikując poprawność działania i proponując działania optymalizacyjne i korygujące oraz zadania reaktywne związane z potrzebami, czy zgłoszeniami użytkowników klienta. Dla zgłoszeń krytycznych dotyczących systemów produkcyjnych konsultanci są dostępni 24/7/365.
Zgłoszenia są rejestrowane, przetwarzane i obsługiwane zgodnie z dobrymi praktykami przez organizację serwisową SNP (aktualnie All for One Poland) – mamy zatem aplikację serwisową All for One Service Desk, dyżurny zespół kierujący zgłoszenia do odpowiednich specjalistów, możliwość monitorowania obsługi zgłoszeń zarówno na poziomie pojedynczego zgłoszenia serwisowego, jak i utrzymania SLA dla wszystkich zgłoszeń. Z drugiej strony nie ma anonimowości powszechnej dla wielu rozwiązań chmurowych. Klient ma kontakt ze specjalistami znanymi z imienia i nazwiska, a nad całością obsługi czuwa dedykowany opiekun kontraktu.
Wielu dostawców, jedna umowa SLA
Działanie w skali międzynarodowej i regulacje prawne rodzą nowe wyzwania dla firm w kontekście miejsca fizycznej lokalizacji systemów. Czy ze względów prawnych, czy biznesowych lub technicznych, niektóre przedsiębiorstwa potrzebują dodatkowych usług dla środowiska SAP.
Dane spółki w Niemczech muszą być zlokalizowane na terenie Niemiec? Strategia bezpieczeństwa firmy wymaga utrzymywania pełnej kopii danych u dwóch niezależnych dostawców chmury? To jest możliwe, ale rodzi dodatkowy problem z odpowiedzialnością za zapewnienie bezawaryjności takiego pejzażu.
W All for One Cloud Platform na życzenie klienta włączamy do obsługi zasoby firm trzecich. Indywidualnie skomponowana mieszanka usług może zawierać na przykład hosting i administrację głównym środowiskiem SAP S/4HANA w All for One Data Centers, replikację danych do trzeciego zapasowego centrum danych innego dostawcy, oraz administrację innym systemem SAP – przykładowo, globalnym systemem HR utrzymywanym w chmurze publicznej. Wszystkie te elementy są gwarantowane i rozliczane w ramach jednej umowy SLA z SNP.
Dostępność systemu, a nie technologii
Zmiana perspektywy spojrzenia na usługi chmurowe w przypadku All for One Cloud Platform skutkuje zupełnie odmiennym od spotykanego na rynku podejścia do wyceny usług.
Najczęściej spotykane podejście na rynku to rozliczanie za wykorzystane w realizacji usługi zasoby infrastruktury (czyli ilość procesorów, pamięci RAM, przestrzeni dyskowych w rozróżnieniu na klasy szybkości itd.).
W przypadku All for One Cloud Platform domyślnie stosowanym podejściem jest wycena uwzględniająca ilość użytkowników SAP na systemie produkcyjnym oraz całkowita ilość przestrzeni dyskowej wykorzystywanej przez serwery przeznaczone dla systemów SAP. Liczy się ostateczny efekt dla klienta w postaci dostępności systemu, a nie użyte zasoby. Nic więcej.
Warto zwrócić uwagę, że systemy SAP on HANA wykorzystują duże ilości przestrzeni pamięci RAM czy procesorów, co może przekładać się na wysokie koszty usługi chmurowej. W podejściu All for One Cloud Platform nie ma limitów górnych, a systemom SAP i bazom danych przypisywana jest taka ilość, która gwarantuje ich optymalne działanie zgodnie z ustalonymi parametrami SLA.
Zwiększanie ilości pamięci RAM i procesorów w czasie życia systemów i większego zapotrzebowania nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami ze strony naszych klientów. Ten model biznesowy oznacza pełną przejrzystość kosztową. Koszty utrzymania są znane z góry, łatwe do zaplanowania i zabudżetowania. Wreszcie – nie ma żadnych nieporozumień przy comiesięcznym rozliczaniu usług.
Infrastruktura to za mało
Od kilkunastu lat, do 2017 roku pod marką BCC, a do 2021 pod marką SNP, świadczymy usługi hostingu zarządzanego i administracji SAP. Prywatna chmura bazuje na dwóch centrach danych All for One Data Centers. Wśród kilkudziesięciu naszych klientów nie ma dwóch takich samych umów SLA – do każdego z nich podchodzimy indywidualnie, wspólnie konstruując optymalne dla danego środowiska SAP parametry SLA.
Dziś, w czasie globalizacji i dobie rosnącej popularności ofert chmur publicznych, idziemy o krok dalej. Chcemy naszym klientom zapewnić wszystko, co ma najlepsze do zaoferowania technologia cloud, a jednocześnie utrzymać jakość związaną ze zindywidualizowanym podejściem. Podchodzimy kompleksowo: jesteśmy odpowiedzialni za dostępność infrastruktury i zarazem za jej administrację. Jeśli takie są biznesowe czy prawne potrzeby klienta, w zakres naszej odpowiedzialności włączamy zasoby IT innych dostawców – na przykład chmur publicznych. A całą obsługę rozliczamy w oparciu o to, co najbardziej klienta interesuje – dostępność systemu dla określonej liczby użytkowników.
Tak stworzyliśmy All for One Cloud Platform.
Tomasz Wawrzonek, Wicedyrektor IT, All for One Poland