W maju 2010 firma SAP zdecydowała się przejąć Sybase, lidera rynku rozwiązań mobilnych dla przedsiębiorstw oraz wiodących rozwiązań bazodanowych. Wynikiem tego połączenia jest zaoferowanie klientom lepszych narzędzi umożliwiających okiełznanie ogromnych wolumenów danych, co ułatwia i przyspiesza podejmowanie decyzji biznesowych. Dzięki rozwiązaniom mobilnym Sybase poszerzyły się możliwości dostępu do danych z systemów SAP – pozwala to na uzyskanie znacznych korzyści biznesowych dzięki lepszemu wykorzystaniu posiadanych rozwiązań systemowych i sprzętowych.
Czym jest SUP?
Kawiarnia na lotnisku, poczekalnia na dworcu kolejowym – menedżerowie w podróży służbowej nie odrywają wzroku od ekranów telefonów komórkowych czy tabletów. Może sprawdzają rozkład lotów albo pogodę w miejscu docelowym, a może właśnie załatwiają swoje zwykłe zadania służbowe (np. przygotowują się do spotkania z klientem lub akceptują wnioski podwładnych).
Przedsiębiorstwa wykorzystują mobilne aplikacje dostosowane do konkretnych potrzeb użytkownika, począwszy od zastosowań kierowniczych – dla menedżerów, którzy śledzą czas i koszty projektów na smartfonie lub akredytują wydatki w zespole, do zastosowań dla pracowników terenowych (np. serwisantów, handlowców).
Pomysłów na biznesowe aplikacje mobilne nie brakuje i stają się one coraz popularniejsze. Z jednej strony przyczynia się do tego zwiększająca się dostępność do urządzeń, na których można je wykorzystać (smartfony, tablety), z drugiej wzrastająca presja na efektywne wykorzystanie i przetwarzanie informacji – dostępnych z każdego miejsca, online.
Sybase Unwired Platform (SUP) to platforma mobilnych aplikacji biznesowych, umożliwiająca programistom szybkie i proste pisanie aplikacji udostępniających dane biznesowe użytkownikom za pośrednictwem dowolnego urządzenia. Jest to sprawdzona i uznana w branży platforma, która umożliwia zarządzanie wieloma aplikacjami mobilnymi oraz łączy wiele różnego typu źródeł danych z najpopularniejszymi urządzeniami.
SUP wspiera wszystkie popularne mobilne systemy operacyjne (iOS, Android, Blackberry OS, Windows i Windows Mobile), dzięki czemu nie uzależnia twórców aplikacji od jednej platformy. Jest także ceniony za swoją stabilność oraz wsparcie producenta.
SUP oferuje bezproblemową integrację z bazami danych, web services, systemami SAP i wszelkimi innymi aplikacjami biznesowymi w myśl idei SOA (Service Oriented Architecture). W miarę zmian w systemach informatycznych i wzrostu potrzeb biznesowych korzystanie z platformy mobilnej umożliwia stałą łączność rozwiązań mobilnych ze wszystkimi kluczowymi danymi i procesami biznesowymi.
Innowacyjną podstawą architektury Sybase Unwired Platform są Mobile Business Objects (MBO). MBO zawierają logikę i dane procesu biznesowego w postaci niezależnej jednostki wielokrotnego użytku, niepowiązanej sztywno ze źródłem danych. MBO mogą być łatwo tworzone za pomocą zintegrowanego graficznego narzędzia projektowania i wielokrotnie używane w rozwiązaniu mobilnym w celu skutecznego łączenia się z żądanym źródłem danych.
Dzięki MBO możliwe jest szybkie tworzenie i wdrażanie natywnych aplikacji dla szeregu urządzeń mobilnych, a także rozwijanie podstawowej logiki biznesowej tylko jeden raz dla wszystkich urządzeń, z możliwością późniejszego dostosowania do specyficznych właściwości danego urządzenia, co pozwala w pełni wykorzystać wszystkie jego możliwości.
Korzyści biznesowe SUP
Lepszy dostęp do danych i ułatwienia „w zasięgu ręki” zmieniają sposób korzystania przez pracowników i klientów z informacji biznesowej: mobilność zmienia też samą strukturę tej informacji. Informacje biznesowe to dane główne, na których polegają i którymi dzielą się w czasie rzeczywistym członkowie zarządu, menedżerowie, pracownicy i klienci/konsumenci. Przepływ tych informacji odbywa się w dwóch kierunkach. Dane pochodzące z raportów o sprzedaży w terenie, działalności zdalnej, zachowań klientów, działań finansowych i innych źródeł są natychmiast dostępne dla osób, które polegają na nich przy podejmowaniu własnych decyzji.
Mobilność może zasadniczo zmienić relację przedsiębiorstwa z jego klientami. Urządzenia mobilne umożliwiają stosowanie złożonego marketingu docelowego i obniżają próg reakcji klientów na zachęty marketingowe. Marketing docelowy może mieć podstawy geograficzne, można go również indywidualizować na podstawie nawyków zakupowych, danych demograficznych i innych czynników sterujących analizą. Zachowania klientów przekształcane są na dane stanowiące integralną, natychmiastową część zarządzania procesami biznesowymi.
Entuzjazm użytkowników, korzyści dla biznesu
Kolejna – po telefonii komórkowej i komputerach przenośnych – rewolucja, jaka przebiega na naszych oczach, wiąże się z rozwojem urządzeń mobilnych – smartfonów oraz tabletów.
Dlaczego już nie „komórek” a smartfonów? Technologicznie – to system operacyjny i możliwości sprzętowe, jakich nie powstydziłyby się niedawne komputery, z rozwiniętymi systemami operacyjnymi. Dla użytkownika – ergonomia i nowoczesny design, które dały zalążek nowej modzie.
Użytkownicy mobilni, a więc także pracownicy i klienci, z chęcią, z własnej inicjatywy, spędzają ze smartfonami mnóstwo czasu, wykorzystując je na wiele sposobów. Pojawia się nowy, eksploatowany z entuzjazmem kanał komunikacji – pozostaje zatem z niego skorzystać. Również w biznesie, do czego wiele firm zdążyło się już przekonać.
Potencjał ten dostrzegł także SAP. Zakup firmy Sybase dał mu możliwość rozwoju w obszarze rozwiązań mobilnych dla przedsiębiorstw, a klientom SAP-a szansę efektywniejszego wykorzystania dotychczasowych systemów.
Podejście do rozwiązań mobilnych w biznesie znacznie różni się od innych aplikacji. Kluczowymi aspektami stają się bezpieczeństwo informacji oraz zarządzanie rozproszonymi danymi i samymi urządzeniami. Wydzielona dodatkowa warstwa w architekturze systemów w postaci serwera Sybase Unwired Platform zapobiega połączeniom urządzeń mobilnych bezpośrednio do systemu źródłowego (np. SAP ERP), co znacznie odciąża system i dodatkowo zabezpiecza dostęp do niego.
SUP dopuszcza także tryb pracy offline, w którym dane są replikowane na urządzenia przenośne, co pozwala na pracę nawet gdy brak dostępu do internetu. Użytkownik pracuje wtedy na danych, które pobrał z serwera jako ostatnie, i w momencie, gdy znajduje się w zasięgu sieci, efekty jego pracy są przesyłane do serwera, a synchronizację zapewnia SUP.
Zmiany w świecie urządzeń mobilnych postępują tak szybko, że firmy często decydują się na zakup nie jednego typu urządzenia, ale wsparcie wielu dostępnych platform, czyli tzw. politykę Bring Your Own Device (BYOD). Zatem zadowoleni są równocześnie entuzjaści Apple’a, Androida i Blackberry. Udostępnienie funkcjonalności systemu na kilku różnych platformach jest dużo bardziej skomplikowane, dlatego wydzielenie warstwy logiki biznesowej dzięki SUP jest w takim przypadku rozsądnym posunięciem. Tym bardziej że raz wdrożona platforma może być wykorzystywana w kolejnych zastosowaniach dużo niższym kosztem.Wojciech Paczkowski, Lider Zespołu Rozwiązań Portalowych CRM-SD
Afaria
Samo wyposażenie pracowników w urządzenia przenośne i aplikacje nie gwarantuje jednak sukcesu. „W terenie” czekają bowiem wyzwania i zagrożenia warunkujące odniesienie zwycięstwa. Z rozpowszechnieniem się urządzeń i aplikacji mobilnych i „uzbrojeniem” w nie pracowników wiąże się także ryzyko związane z wynoszeniem dziesiątek poufnych i zastrzeżonych danych poza bezpieczne mury centrali. Utrata telefonu komórkowego przez np. menedżera sprzedaży nie może się wiązać z narażeniem firmy na „wypłynięcie” na zewnątrz jej listy klientów czy danych handlowych.
Kluczowym czynnikiem przy udanym wdrażaniu urządzeń mobilnych jest stosowanie środków kontroli i ochrony zasobów mobilnych przez cały okres ich życia. Środki te jednak muszą być strategiczną, integrowaną częścią inicjatyw podejmowanych przez dział informatyczny.
Serwer Afaria do zarządzania urządzeniami i aplikacjami mobilnymi – kolejny produkt Sybase – zapewnia pełną funkcjonalność, pozwalającą na dystrybucję najnowszych wersji oprogramowania, treści oraz danych na urządzenia przenośne, niezależnie od dostępnej przepustowości łącza. Poprawia to niezawodność i użyteczność aplikacji mobilnych.
Afaria może także skanować i pobierać szczegółowe informacje o sprzęcie i oprogramowaniu znajdującym się w terenie, zapewniając IT pełną widoczność zarządzanej infrastruktury o każdej porze. Serwer, łącząc w sobie funkcje zarządzania i rozbudowane mechanizmy zabezpieczeń, stanowi najlepszą ochronę przed utratą i niepowołanym dostępem do danych oraz pomaga zachować zgodność z obowiązującymi regulacjami w tym zakresie.
Dane są bezpieczne, IT kontroluje sytuację, a pracownicy mają dostęp do danych, treści i aplikacji, których potrzebują by firma odniosła sukces. A gdy już zdarzy się, że telefon lub tablet zostanie zagubiony lub skradziony – wystarczy informacja do administratora, który od razu blokuje dostęp do aplikacji mobilnych lub nawet usuwa je z urządzenia.
Mobilny SAP
Połączenie możliwości, jakie dają rozwiązania Sybase, z potencjałem rozwiązań SAP już zaowocowało pierwszymi aplikacjami, udostępniającymi dane z systemów SAP (ERP, CRM, BI) na platformie mobilnej.
Aplikacja Sybase Mobile Sales & Workflow udostępnia bezpieczny dostęp i aktualizację danych SAP CRM Sales z telefonu iPhone, w tym konta, kontakty przedsięwzięcia, działalności, analizy. Aplikacja przekazuje biznesowe alerty i powiadomienia workflow. Dzięki niej można inicjować i zatwierdzać wstępnie zdefiniowany przepływy pracy (workflow) spoza biura, np. rezerwację zasobów, rezerwację podróży służbowej.
SAP Manager Insight daje menedżerom (np. przełożonym zespołów, menedżerom HR) bezpośredni dostęp do kluczowych wskaźników wydajności (KPI) pracowników. Możliwa jest integracja aplikacji z serwerem Afaria.
SAP Employee Lookup umożliwia łączenie się i współpracowanie z wewnętrzną siecią firmy z dowolnego miejsca, w dowolnym i czasie. Ta aplikacja pozwala każdemu pracownikowi przeszukiwać katalog współpracowników i dane organizacji, umożliwiając bycie bardziej wydajnym i efektywnym.
Opisane powyżej aplikacje są dostępne dla użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym iOS firmy Apple. Przykłady zastosowania urządzeń i aplikacji mobilnych w biznesie można mnożyć w nieskończoność: raporty z przeglądów sprzętu i urządzeń w terenie, zamawianie podzespołów przez serwisantów, dostęp do dokumentacji dla inżynierów na budowach, czy bieżące raporty z akcji sprzedażowych – to tylko niektóre z nich.
Aplikacje mobilne – zastosowanie
- Pracownicy terenowi
- Przedstawiciele handlowi/sprzedawcy
- Menedżerowie
- Serwisanci
- Zakłady produkcyjne
- Pracownicy magazynów
- Kierowcy
- Pracownicy budowlani
- Służba zdrowia
- Górnictwo