W czerwcu 2012 roku zakończyła się pierwsza edycja podyplomowych studiów „Zarządzanie kapitałem ludzkim w systemie SAP HR” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, realizowanych we współpracy z BCC. Zainteresowanie tą tematyką okazało się na tyle duże, że uczelnia rozpoczęła już nabór słuchaczy na kolejną edycję.
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu jest uczelnią nowoczesną, elastyczną, a także otwartą na nowe rozwiązania, które mogą wpłynąć na atrakcyjność i aktualność oferty nauczania. Dlatego nawiązuje współpracę z firmami, które zatrudniają ekspertów posiadających wiedzę i umiejętności na odpowiednio wysokim poziomie, aby móc ją przekazywać słuchaczom studiów podyplomowych. Właśnie taka współpraca między Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu (UEP) a BCC dała możliwość stworzenia unikalnej formuły studiów podyplomowych „Zarządzanie kapitałem ludzkim w systemie SAP HR”.
Dlaczego SAP HR?
Wojciech Maćkowiak, pomysłodawca i opiekun studiów z ramienia BCC, tak oto mówi o genezie powstania tego kierunku: „Będąc wykładowcą UE, już wcześniej, na zajęciach ze studentami często spotykałem się z zapytaniami o SAP HR. Dotyczyły one nie tylko zagadnień związanych z zarządzaniem projektami wdrożeniowymi, ale również konkretnych rozwiązań funkcjonalnych. Spowodowało to, że zacząłem myśleć o studiach podyplomowych poświęconych w całości zarządzaniu kapitałem ludzkim w SAP HR. Ze względu na unikatowy charakter tej oferty nie miałem problemów z przekonaniem do projektu władz uczelni i w październiku 2011 roku ruszyła pierwsza edycja studiów. Mieliśmy 18 słuchaczy, zaś w drugiej edycji planujemy przyjąć 24 osoby”.
Dr Maciej Ławrynowicz, kierownik studiów i jednocześnie wykładowca dodaje: „Pomysł na otwarcie takiego kierunku studiów od razu wydał nam się ciekawy. Studia podyplomowe mają z założenia przekazywać słuchaczom wiedzę, którą wykorzystają w swojej pracy. Uniwersytet Ekonomiczny nie mając odpowiedniego dostępu do technologii i specjalistów w tej dziedzinie, nie był w stanie samodzielnie zorganizować studiów z SAP HR. Zatem, gdy pojawiła się inicjatywa po stronie firmy BCC, chętnie nawiązaliśmy współpracę. Dodatkowo BCC porozumiało się z SAP Polska w sprawie udostępnienia systemu SAP HR do celów dydaktycznych. W ten sposób otrzymaliśmy unikalną formułę studiów, która łączy aspekty akademickie i praktyki, co pozwala nam uczyć nie tylko zagadnień teoretycznych i literaturowych, ale przede wszystkim – umiejętności, a tego właśnie oczekują słuchacze studiów podyplomowych.
Dr Maciej Ławrynowicz, Kierownik Studiów, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Katedra Pracy i Polityki Społecznej
Dość wyraźny obecnie trend w zdobywaniu kompetencji HR dzieli się na dwa nurty: pierwszy – powiązany z psychologią i pracą w bliskich relacjach osobistych (coachingoraz mentoring) i drugi – projektowanie i wykorzystanie nowoczesnych informatycznych systemów zarządczych, które wspierają codzienną pracę firm i specjalistów. Nasze studia są odpowiedzią na ten właśnie nurt.”
Jest to zatem okazja na poznanie systemu SAP HR na żywym organizmie – na systemie testowym udostępnionym przez SAP Polska. BCC jest wiodącą firmą wdrożeniową SAP w Polsce, jako Partner Ekspert SAP HR posiada największe doświadczenie i potencjał w zakresie wdrożeń i rozwoju tych systemów w kraju.
Praktyczny charakter studiów
Wykładowcami są nie tylko naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego, ponad połowa zajęć to warsztaty praktyczne, prowadzone przez konsultantów BCC. Są to jednocześnie doświadczeni trenerzy szkoleń z systemu SAP, co daje uczestnikom studiów gwarancję wysokiej jakości wykładów.
Dla słuchaczy studiów podyplomowych, osób bardzo często pracujących już w działach HR, ma to bardzo duże znaczenie. Posiadaną już wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi mogą teraz rozszerzyć o zagadnienia na styku procesów biznesowych HR i informatyki. Słuchacze poznają funkcjonalność SAP HR, który jest światowym standardem systemu wspomagającego zarządzanie kapitałem ludzkim w dużych organizacjach. Zdobywają wiedzę dotyczącą jego wdrażania, administracji i rozwoju, korzystając z praktycznych doświadczeń najlepszych ekspertów od SAP HR w kraju. Ponieważ system SAP HR jest pewnego rodzaju benchmarkiem dla rozwiązań IT wspomagających obszar HR, wiedza przekazywana na studiach, choć w części praktycznej oparta na systemie SAP, jest uniwersalna i cenna również dla pracowników tych organizacji, które wykorzystują inne systemy HR.
Wojciech Maćkowiak, Opiekun Studiów z ramienia BCC, Konsultant w Zespole Rozwoju Kadr, BCC
Studia trwają dwa semestry (od października do czerwca). Zajęcia teoretyczne odbywają się na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zaś we wszystkie zajęciach praktycznych słuchacze uczestniczą w salach szkoleniowych w centrali BCC w Złotnikach k. Poznania. Zjazdy odbywają się w soboty i niedziele.
„Mieliśmy pewne obawy, czy taki system prowadzenia zajęć (część w UE, część w siedzibie BCC) nie będzie utrudnieniem dla słuchaczy, dlatego zapewniliśmy wszystkim przejazd do Złotnik. Z czasem okazało się, że uczestnikom zajęć wcale nie przeszkadza takie rozwiązanie, wręcz przeciwnie – czują się dobrze w salach szkoleniowych BCC, przy okazji poznając warunki pracy w tak dużej firmie” – dodaje Maciej Ławrynowicz.
Co w programie?
Studia przewidziane są na 180 godzin, podczas których studenci mają możliwość zapoznania się z wszystkimi modułami SAP HR, ale nie tylko. W programie znalazły się również zagadnienia zarządzania projektami SAP HR, sposoby przygotowywania się firm do wdrożenia tego typu systemów, a także wykłady wprowadzające do problematyki HR, prowadzone przez pracowników Uniwersytetu.
„Słuchacze poznają m.in. metodyki projektowe, przykłady z projektów wdrożeniowych SAP w Polsce i na świecie, ale przede wszystkim nasi słuchacze są głodni ćwiczeń na żywym systemie SAP. W trakcie zajęć często nie starcza nam czasu na wprowadzanie teorii i wyjaśnianie podstawowych pojęć. Uczestnicy zajęć chcą klikać, zapoznawać się z działaniem programów, transakcji i procesów HR obsługiwanych bezpośrednio w systemie. Nawet osoby pracujące na co dzień z SAP nie mają w swoich firmach możliwości poznania całego przekroju modułów HR, a nasze zajęcia pozwalają na kompleksowy przegląd niemal wszystkich kluczowych funkcjonalności SAP HR – mówi dalej Wojciech Maćkowiak. – Staramy się przekazać słuchaczom jak najwięcej wiedzy praktycznej, na której im najbardziej zależy”.
Na zakończenie studiów, oprócz dyplomu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uczestnicy otrzymają certyfikaty ukończenia szkoleń z zakresu obsługi systemu SAP HR wystawione przez firmę BCC.
Praktycy dla praktyków
„Chcąc określić profil naszych słuchaczy, można wymienić następujące grupy: osoby pracujące w działach HR, których firmy myślą o wdrożeniu SAP lub innego zaawansowanego oprogramowania, osoby z firm już działających na systemie SAP lecz chcący nauczyć się modułu HR, osoby po studiach, które chcą zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Nie jest to bynajmniej oferta wyłącznie dla osób pracujących w firmach. Studia pozwalają też zdobyć wiedzę przydatną w instytucjach administracji publicznej. Wśród słuchaczy pierwszej edycji był m.in. pracownik sądownictwa. Często motywacją jest zmiana kwalifikacji, a w konsekwencji zmiana zawodu. – mówi Maciej Ławrynowicz.
Michał Szymaczek, Menedżer ds. Rozwoju Biznesu BCC w obszarze Zarządzania Kapitałem Ludzkim
„To, że zajęcia z SAP HR prowadzą praktycy, którzy od wielu lat zajmują się wdrażaniem tego systemu i każdego dnia stykają się z różnymi zagadnieniami u różnych klientów, to niewątpliwie bardzo duży atut tych studiów. Wykładowcy-konsultanci BCC byli zawsze doskonale przygotowani do zajęć. Chociaż uczestnicy studiów posiadali różną wiedzę z SAP, to wykładowcy potrafili tak dobrać tematykę, aby nikt się nie nudził i każdy jak najwięcej skorzystał. Bez zarzutu były również warunki lokalowe i techniczne przygotowane przez BCC.– mówi Pani Beata Jama – Kierownik Działu Zasobów Ludzkich i Szkoleń z PNiG NAFTA S.A. w Pile , słuchaczka pierwszej edycji studiów. – Z naszej firmy, uczestnikami studiów były 3 osoby z działu HR. Rozpoczęcie nauki zbiegło się z rozpoczęciem wdrożenia SAP HR w naszej firmie. Gdy kończyłyśmy studia, projekt wdrożenia również się kończył . Dzięki zdobytej wiedzy, wiedziałyśmy czego oczekiwać od firmy wdrażającej i znałyśmy dokładnie produkty poszczególnych faz wdrożenia. Miałyśmy zatem możliwość na bieżąco wykorzystywać zdobytą wiedzę. Konsultanci z firmy wdrażającej system w naszej Spółce bardzo wysoko oceniali współpracę z nami i projekt zrealizowany został zgodnie z przyjętym harmonogramem. Teraz, już po zakończeniu wdrożenia, bardzo cenna jest zdobyta na zajęciach znajomość możliwości całego SAP HR, gdyż wiem, w którą stronę możemy rozwijać program, jakie jeszcze dodatkowe możliwości systemu moglibyśmy wykorzystać w naszej organizacji w przyszłości.”
„Podczas czterech miesięcy prac wdrożeniowych SAP HR w naszej Spółce, nie wystąpiły żadne kryzysy mogące zagrozić prawidłowemu i terminowemu zakończeniu prac. Sprawność i bezproblemowość wdrożenia programu bardzo się wyróżniała na tle innych wdrożeń systemów komputerowych w naszej Spółce. Niewątpliwie zasługą tego była wiedza, którą zdobyłyśmy w czasie trwania studiów. Zostało to zauważone i docenione przez Zarząd, co zwiększyło jeszcze naszą motywację. Po miesiącu pracy z SAP HR widać znaczną poprawę w jakości szeroko pojętego funkcjonowania Działu Zasobów Ludzkich i Szkoleń w naszej Spółce”- mówi Pani Agata Sieniawska – Pracownik ds. Personalnych z PNiG NAFTA S.A.
„Praktyczne zajęcia w BCC pozwoliły mi na swobodne poruszanie się po systemie, jak również uzyskiwanie wielu dowolnych, ułatwiających pracę, raportów do analizy. Dzięki znajomości systemu SAP HR czuję się pewniej, naliczając wynagrodzenia naszych pracowników. Integracja z działami dostarczającymi dane dotyczące pracownika umożliwiła łatwy przepływ informacji i usprawniła pracę w Dziale Wynagrodzeń. Można uznać, że nasz system jest na poziomie XXI w., a dzięki studiom potrafimy wykorzystać wszystkie jego atuty” – dodała Pani Hanna Szymańska Pracownik Rachuby z PNiG NAFTA S.A.