O usłudze Centrum Rozwojowego ABAP rozmawiamy z Tomaszem Wojciechowskim, kierującym zespołem programistów BCC, który realizuje tę usługę.
Podobno kiedyś było tak, że w Polsce było kilkunastu specjalistów od ABAP. Teraz jest ich wielokrotnie więcej, a „weterani” z rozrzewnieniem wspominają tamten czas, kiedy ich usługi rozchodziły się jak świeże bułeczki, po bardzo wysokich cenach.
Rzeczywiście, dostępność usług znacznie się poprawiła. Korzyść dla Klientów jest ewidentna. Poza tym nie zawsze jest sens płacić duże pieniądze doświadczonemu specjaliście – czasami przedmiot pracy nie wymaga kompetencji eksperckich.
To proste spostrzeżenie stało się w BCC podstawą do stworzenia zupełnie nowej usługi – Centrum Rozwojowego ABAP. Świadczymy te usługi mniej więcej od roku.
Prostsza robota, mniej doświadczeni pracownicy, niższa cena – czy o to chodzi?
Nie… Chodzi o zupełnie inne podejście do sposobu realizacji usługi programowania. Przede wszystkim nie oferujemy CR ABAP zamiast tradycyjnego konsultingu z elementami „ABAP-owania”, lecz oprócz niego. Centrum rozwojowe ABAP odpowiada na inne potrzeby, inny jest też sposób realizacji i rozliczania usług. Są to też inni ludzie. Usługę CR ABAP realizuje Zespół Innowacji, którym mam przyjemność kierować. Jest to młoda ekipa dobrze wykształconych programistów informatyków. Członkowie tego zespołu bardzo często korzystają z doświadczeń nabywanych przy okazji prac programistycznych w ramach dużych projektów wdrożeniowych BCC.
Zatem kiedy sprawdza się podejście tradycyjne?
W przypadkach, w których Klient nie jest w stanie dokładnie sprecyzować zadania do realizacji lub zadanie jest tak złożone, że wymaga eksperckiej wiedzy wdrożeniowca. Praca konsultanta w takim przypadku polega na wsparciu klienta w zdefiniowaniu jego oczekiwań, zaproponowaniu rozwiązania oraz bardzo często implementacji tego rozwiązania, łącznie ze wsparciem w fazie testów. Klient, zamawiając tego typu usługę, oczekuje eksperta, który do niego przyjedzie i razem z nim rozwiąże problem.
Czyli można powiedzieć, że model tradycyjny da się porównać z produkcją na zamówienie, a CR ABAP z produkcją seryjną, a w każdym razie powtarzalną…
To dobre porównanie. Wysoka jakość rozwiązań jest konieczna w obu modelach, choć nie zapomnijmy, że istota programowania w ABAP jest związana z budowaniem rozwiązań wychodzących poza standardową funkcjonalność SAP.
Innowacja CR ABAP polega na innej organizacji pracy. Programiści wykonują swoje zadania w oparciu o precyzyjne specyfikacje. W wielu przypadkach Klient sam może i chce przygotować specyfikację rozszerzenia. W razie czego w jej przygotowaniu może pomóc nasz doświadczony konsultant rozwoju aplikacji. Rozszerzenie jest przygotowywane przez wyspecjalizowanego programistę-projektanta, pod „wewnętrznym” nadzorem gwarantującym jakość końcowego efektu. Większość lub nawet całość prac może być wykonana zdalnie – unikamy kosztów logistycznych i pracujemy szybciej. Istotną przewagą BCC nad innymi tego typu usługodawcami jest nasze duże zaplecze eksperckie ze znajomością systemów SAP. Nasi programiści w każdej chwili mogą skorzystać z wiedzy kolegów konsultantów wdrożeniowych. Często zdarza się, że taka wewnętrzna współpraca przyczynia się do wysokiej efektywności i gwarantuje poprawność tworzonych rozwiązań.
A jak wygląda instalacja i testowanie rozwiązania?
Jak wspomniałem, prace programistyczne wykonywane są zdalnie, bezpośrednio na systemach deweloperskich Klienta. Zachowujemy tu standardową metodykę związaną z rozszerzeniami funkcjonalności SAP. Proponujemy, aby testy końcowe, funkcjonalne gotowych rozszerzeń wykonywały odpowiedzialne osoby po stronie Klienta. To one ostatecznie odbierają wykonaną przez programistów pracę i one najczęściej będą wykorzystywały w przyszłości wynik tej pracy.
W jakich sytuacjach usługa CR ABAP jest najbardziej potrzebna?
Przy utrzymaniu i rozwoju dużych instalacji SAP nigdy nie brakuje potrzeb związanych z ABAP, a duża ich część może być obsłużona przez Centrum Rozwojowe ABAP. Usługi takie mogą być potrzebne między innymi przy zaplanowanych większych projektach programistycznych, przy bieżących pracach związanych z optymalizacją procesów lub usprawnieniami działającego systemu.
Zapotrzebowanie na takie prace rośnie przy upgrade’ach SAP, przy zmianach w wykorzystywanej technologii (np. migracja do ALV, Smartforms, BSP itd.) lub na przykład przy okazji reorganizacji systemu uprawnień.
Często jest tak, że Klient ma w planach pewne funkcjonalności typu „nice to have”, których realizacja czeka na swoją kolej gdzieś w szufladzie. Skorzystanie z usług Centrum Rozwojowego ABAP może pomóc we wprowadzeniu w życie projektów, które bez wsparcia nie mogłyby zostać zrealizowane. Czasami potrzeby pojawiają się nieoczekiwanie. W trwającym projekcie Klient identyfikuje potrzebę dużego, wcześniej nieplanowanego rozszerzenia. Zdarza się to często przy niedoszacowanym budżecie lub przy zmianach w harmonogramie projektu. Są wreszcie sytuacje losowe – choćby choroby, urlopy czy odejścia programistów wewnętrznych.
Przy tradycyjnym konsultingu model rozliczeń jest prosty. Składamy ofertę na podstawie analizy potrzeb Klienta, realizujemy i wystawiamy fakturę za konkretne zlecenie. Jak to wygląda przy usługach Centrum Rozwojowego ABAP?
Korzyść dla Klienta polega nie tylko na niższym koszcie usług. Usługi świadczymy na podstawie stałej umowy, np. na rok. Wspólnie z Klientem szacujemy miesięczne zapotrzebowanie na czas pracy programistów. Dzięki takiej umowie Klient ma zagwarantowaną dostępność programistów i, co za tym idzie, przewidywalność kosztów i terminów realizacji poszczególnych zadań.
Podsumowując, w zamian za mniejsze, zaplanowane w budżecie pieniądze Klient otrzymuje ustandaryzowaną usługę o gwarantowanej jakości.
Skąd zainteresowanie usługami ABAP Development Center ze strony firm z Europy Zachodniej? Mamy lepszych programistów niż Azjaci?
Dotychczas Indie były oczywistą odpowiedzią dla międzynarodowych firm, które chciały obniżenia kosztów prac programistycznych. Teraz rośnie zainteresowanie tak zwanym nearshoringiem. Wiele firm coraz chętniej zleca takie prace w Środkowej i Wschodniej Europie. Nominalny koszt usługi jest tu wyższy niż w Azji, ale sposób organizacji pracy, komunikacji jest znacznie bliższy temu, do czego są przyzwyczajeni zachodni menedżerowie. Korzyści pośrednie równoważą nieco wyższą cenę – i jeśli spojrzeć na sprawę całościowo, z takich usług jak ABAP Development Center w BCC po prostu opłaca się korzystać.
Rozmawiał: Grzegorz Grupiński, BCC
Adresaci i klienci usługi BCC
Adresatem usługi są największe polskie przedsiębiorstwa posiadające rozbudowane instalacje systemów SAP, a także firmy z Zachodu Europy. Obecnie z usług Centrum Rozwojowego ABAP BCC korzystają firmy z Finlandii, Holandii oraz kilku Klientów w Polsce.