W Polskich Wydawnictwach Profesjonalnych zakończył się jeden z największych projektów developmentu systemu SAP w Polsce. Zespół konsultantów BCC i pracowników PWP przygotował nowy moduł w systemie SAP PWP, wspomagający kluczowy proces interakcji z klientami, jakim jest nadawanie, kontrola i odnawianie uprawnień do otrzymywania aktualizacji wydawnictw elektronicznych.
Obsługa zabezpieczeń jest jednym z najistotniejszych elementów procesu sprzedaży produktów PWP. Z wydawnictw aktualizowanych PWP, takich jak serwis informacji prawnej LEX, korzysta kilkadziesiąt tysięcy klientów. Prawo do kolejnych aktualizacji, przesyłanych na CD, przysługuje klientom z opłaconym abonamentem. Warto podkreślić, że klienci korzystają z różnych form abonamentu, mając prawo dostępu do różnych produktów. Niezbędne było usprawnienie przygotowania wysyłek, tak by informacja, co należy nagrać na płycie dla danego klienta, była automatycznie generowana z SAP w formie unikalnego klucza z zabezpieczeniami.
„SAP jest dla nas strategicznym wyborem, jako platforma IT wspierająca całościowo biznes PWP. Dlatego zadecydowaliśmy, że mimo że standardowe funkcjonalności SAP nie obsługują tego specyficznego dla nas procesu, jakim jest generowanie kluczy bezpieczeństwa, to jednak warto zaangażować się w stworzenie na bazie narzędzi SAP rozwiązania, spójnego z całym systemem ERP.” – mówi Damian Zajkowski, Główny Księgowy i Kierownik Projektu SAP w PWP.
Prace nad obsługą zabezpieczeń w SAP rozpoczęły się pół roku po uruchomieniu SAP w PWP i były prowadzone wspólnie przez konsultantów BCC i pracowników PWP. W ich wyniku powstał praktycznie nowy moduł SAP, wspierający kojarzenie uprawnień do aktualizacji produktów z zamówieniami klienta.
O złożoności rozwiązania świadczy czas trwania projektu – 20 miesięcy. Pracownicy PWP dostarczali wiedzę o potrzebach biznesowych, wspólnie z konsultantami BCC przygotowali liczącą ponad 100 stron koncepcję biznesową rozwiązania. W trakcie wspólnie prowadzonych prac programistycznych i wdrożeniowych powstało kilkanaście nowych transakcji dialogowych, kilkadziesiąt nowych tabel w bazie danych i ponad 220 nowych modułów funkcyjnych w języku programowania ABAP.
Od czerwca br. skuteczność nowego rozwiązania jest testowana dziesiątki razy dziennie. Proces zarządzania uprawnieniami wspierany jest wszechstronnie przez SAP. Obecnie, równocześnie z rejestracją nowego zamówienia klienta, system SAP generuje klucz bezpieczeństwa, zawierający informacje o prawach dostępu klienta do aktualizacji wydawnictw. Na podstawie klucza Dział dystrybucji przygotowuje wysyłkę aktualizacji na cd, zgodnie ze złożonym zamówieniem.
Paweł Wójcik, Dyrektor ds. Logistyki i Produkcji PWP, ocenia: „Zcentralizowane generowanie kluczy bezpieczeństwa, oraz ich ścisłe i niezawodne powiązanie z zamówieniami, eliminuje możliwość błędu praktycznie do zera. Zatem wdrożenie modułu zabezpieczeń w SAP, wzmacniając naszą kontrolę nad całym procesem, otwiera szansę na zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów aktualizowanych”.