Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych w postaci dodatkowego wymogu raportowego JPK CIT: JPK_KR_PD (księgi rachunkowe) i JPK_ST_KR (środki trwałe). Od 1 stycznia 2025 r. osoby prawne objęte podatkiem CIT będą zobowiązane do prowadzenia elektronicznych ksiąg rachunkowych, które od 1 stycznia 2026 r. będą przesyłane do urzędu skarbowego w formie JPK_CIT. Mimo zapowiedzi okresowego zwolnienia z raportowania środków trwałych, firmy korzystające z systemów SAP powinny jak najszybciej wykonać zmiany w tych systemach. All for One Poland już przygotowało rozszerzenie swojego pakietu rozwiązań i usług pozwalających na dostosowanie SAP w celu zapewnienia pełnej i prawidłowej ewidencji księgowej dotyczącej Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Już w 2025 r. wchodzą w życie zmiany w raportowaniu jednolitych plików kontrolnych (JPK-ów) przez osoby prawne. Ministerstwo Finansów wprowadza tak zwany JPK_CIT. Dotychczasowa struktura na żądanie JPK_KR obejmująca zapisy z ksiąg rachunkowych stanie się obowiązkowa i zostanie rozszerzona o dodatkowe informacje. Przyjmie ona nazwę JPK_KR_PD. Dodatkowo pojawi się nowa struktura JPK_ST_KR, w której będzie wykazywana ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Oba raporty będą przekazywane bezpośrednio do organów podatkowych w formacie xml.
Konieczne zmiany w SAP
Od 1 stycznia 2025 r. w SAP muszą być rejestrowane zdarzenia gospodarcze zgodnie z nowymi wytycznymi. Pierwszy raport dla Krajowej Administracji Skarbowej będzie składany przez największych podatników (spółki o przychodzie ponad 50 mln euro lub podatkowe grupy kapitałowe) za rok obrotowy rozpoczynający się w 2025 r. Termin złożenia plików jest tożsamy z terminem złożenia deklaracji podatkowej CIT-8, a więc dla pierwszych spółek będzie to marzec 2026 r.
Okresowe zwolnienie z raportowania JPK_ST_KR
15 listopada 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym podmioty pierwotnie zobowiązane do raportowania JPK CIT w pierwszym roku obowiązywania przepisów mają zostać czasowo zwolnione z obowiązku przesyłania danych dotyczących ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (JPK_ST_KR).
Jak wynika z treści projektu rozporządzenia, ww. zwolnienie będzie miało zastosowanie do danych podlegających przekazaniu za rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r. W przypadku spółek niebędących osobami prawnymi obejmie ono rok obrotowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r. Innymi słowy, podmioty te będą zwolnione z obowiązku raportowania struktury JPK_ST_KR za rok rozpoczynający się w 2025 r. W ramach projektu rozporządzenia nie ograniczono zakresu podmiotowego, w związku z czym zwolnienie powinno obejmować wszystkie podmioty, które ma objąć obowiązek JPK CIT od 2025 r.
W kolejnych latach pełnym wymogiem raportowym zostanie objęta większa liczba podmiotów.
Zakres danych
Zakres raportowanych danych jest szeroki. W celu zapewnienia pełnej i prawidłowej ewidencji księgowej konieczne jest uzupełnienie ksiąg o następujące informacje dotyczące danych identyfikacyjnych kontrahenta podatnika:
- Numer identyfikacji podatkowej kontrahenta, jeśli został nadany;
- Znaczniki identyfikujące konta ksiąg wykazywane wg słownika znaczników;
- Dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej;
- W przypadku faktur sprzedaży – podanie numeru identyfikującego fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, jeśli został nadany;
- Wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym a podstawą opodatkowania CIT.
Statystyki udostępnione przez Urzędy Celno-Skarbowe (UCS) wskazują na wzmożone kontrole podatkowe i rosnące zainteresowanie plikami JPK ze strony administracji podatkowej. W 2023 r. liczba wezwań do przekazania JPK_KR na żądanie wzrosła aż o 93 proc. w porównaniu z 2022 r. To wyraźny sygnał, że organy podatkowe zwiększają czujność i baczniej przyglądają się działalności przedsiębiorców.
Nowe struktury w All for One JPK
All for One Poland uzupełnił swoje rozwiązanie pozwalające przygotować system SAP do generowania danych podatkowych i księgowych w formie JPK o nowy pakiet usług JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR. Pakiet jest dostępny dla ponad 220 firm, które już korzystają z rozwiązania All for One JPK, a także dla innych przedsiębiorstw, które chcą się przygotować do nowych wymagań.
Pakiet usług All for One JPK_KR_PD i JPK_ST_KR składa się z następujących elementów:
- audyt gotowości systemu SAP pod kątem ewidencji księgowej zgodnej z JPK_KR_PD i JPK_ST_KR,
- implementacja koniecznych zmian w SAP, aby przechować i zapewnić dodatkowe dane do raportów,
- implementacja struktur JPK_KR_PD i JPK_ST_KR w pakiecie All for One JPK.
Rozwiązania All for One JPK działa zarówno z systemem SAP S/4HANA, jak i SAP ERP. W ramach usług maintenance zapewniamy naszym klientom aktualizacje i nowe wersje rozwiązania bez dodatkowych opłat. Gwarantujemy także bieżące dostosowanie do zmieniających się regulacji prawnych, w oparciu o kolejne informacje udostępniane przez Ministerstwo Finansów.