GlaxoSmithKline Pharmaceuticals (GSK), wiodący producent farmaceutyków, planuje wykorzystać funkcjonalność SAP w zakresie rekrutacji przez Internet. Wdrożenie, jedno z pierwszych w Polsce w tym zakresie, prowadzone jest przez BCC.
GSK od kilku lat użytkuje system SAP, w tym także w obszarze zarządzania kadrami i płacami. Miesięcznie w ramach rekrutacji w GSK obsługiwanych jest kilkuset nowych kandydatów. Dlatego uznano, że automatyzacja procesu rekrutacji, dzięki uruchomieniu funkcjonalności SAP w tym zakresie, pozwoli na istotne zwiększenie efektywności zarządzania kadrami. Rozpoczęte w czerwcu br. wdrożenie realizowane jest przez BCC. Rozpoczęcie użytkowania funkcjonalności planowane jest na wrzesień br.
Funkcjonalność SAP w zakresie rekrutacji wesprze pracowników GSK przez elektroniczne prowadzenie historii kontaktów z kandydatem i planowanie kolejnych działań według zdefiniowanych ścieżek proceduralnych. Pracownicy GSK będą mogli korzystać z automatycznych mechanizmów porównywania kwalifikacji kandydatów z wymaganiami stawianymi na danym stanowisku. Funkcjonalność SAP pozwoli też na przygotowywanie zestawień dla analizy skuteczności prowadzonej rekrutacji – pod kątem ilości aplikacji, kosztów i czasu trwania procedury, rodzajów zastosowanych tzw. instrumentów naboru.
Koncepcja rozwiązania zakłada przetwarzanie zarówno danych o kandydatach zgłaszających się na konkretne ogłoszenia, jak i tzw. kandydatach spontanicznych (których listy motywacyjne nie odnoszą się do konkretnego wakatu). Baza danych kandydatów będzie zasilana aplikacjami zgłaszanymi na stronach internetowych GSK przez samych kandydatów oraz przez agencje prowadzące dla GSK procedury naboru, w ramach zleconych projektów. Rejestracja osób kandydujących będzie możliwa również w tradycyjny, ręczny sposób, przez upoważnionych użytkowników.
Funkcjonalność rekrutacji będzie zintegrowana z pocztą Lotus Notes. Dzięki integracji możliwe będzie prowadzenie korespondencji z kandydatami pocztą elektroniczną. Generowanie odpowiedzi do kandydatów będzie automatyczne – jako wynik decyzji podjętych w stosunku do kandydata (zaproszenie na rozmowę, odrzucenie aplikacji, itp).
Projekt wdrożenia rekrutacji w oparciu o rozwiązania SAP prowadzony jest przez zespół pracowników GSK z działów HR oraz IT, kierowany przez Tomasza Bortlisza, a ze strony BCC – koordynowany przez Aleksandrę Luty. Wdrożenie funkcjonalności rekrutacji przez Internet to kolejne przedsięwzięcie BCC, realizowane dla GSK w zakresie HR. Wcześniej BCC współpracowało z GSK w zakresie wdrożenia podstawowej funkcjonalności SAP HR w wersji systemu 3.0F. W 2002 roku BCC zrealizowało dla GSK upgrade systemu SAP HR do wersji 4.6c.