Hortex – lider polskiego rynku przetwórstwa warzyw i owoców – rozpoczyna kompleksowe wdrożenie rozwiązań SAP przy wsparciu BCC.
BCC wdroży rozwiązania mySAP ERP w centrali firmy oraz w 3 zakładach produkcyjnych należących do Grupy Hortex: w Przysusze k. Radomia, w Rykach (woj. lubelskie) oraz w Skierniewicach (woj. łódzkie). Zakres wdrożenia obejmuje obszary: rachunkowości finansowej, środków trwałych, zarządzania środkami pieniężnymi, kontrolingu, a także gospodarki materiałowej i zaopatrzenia, planowania produkcji, sprzedaży i dystrybucji oraz kadr i płac.
Oprócz mySAP ERP, Hortex wykorzysta też system raportowania zbudowany w oparciu o hurtownię danych SAP BW. Rozwiązania SAP zostaną połączone z aplikacją wspierającą proces skupu warzyw i owoców od plantatorów. Głównym celem zaplanowanego na niemal rok projektu jest wprowadzenie nowoczesnego, jednolitego rozwiązania informatycznego, które zastąpi używane wcześniej systemy informatyczne, w tym Oracle e-Business Suite.
Prezes Horteksu, Tomasz Kurpisz, powiedział: „Zdecydowaliśmy się na SAP, jako rozwiązanie wszechstronnie wspierające naszą działalność, w tym tak ważne dla nas obszary, jak planowanie produkcji. Przy tak złożonym i ważnym dla firmy projekcie decyzja o wyborze usługodawcy ma istotny wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Stąd wybór BCC, jako partnera o bardzo dużym doświadczeniu w kompleksowych wdrożeniach SAP w branży spożywczej”.
O skali wdrożenia świadczy liczebność zespołów, zaangażowanych w prace wdrożeniowe. W skład zespołów roboczych wchodzi 49 pracowników Hortex Holding S.A. oraz ponad 30 konsultantów BCC. Przedsięwzięcie będzie prowadzone pod eksperckim nadzorem firmy SAP Polska. „Nadzór ze strony SAP – producenta systemu – to dla nas dodatkowa gwarancja wysokiego standardu prowadzenia prac wdrożeniowych” – mówi Jaromir Wróblewski, Dyrektor IT w Hortex Holding S.A., kierujący projektem ze strony spółki.
„Cieszymy się, że Hortex dołącza do grona klientów BCC, do których należą tacy liderzy rynku spożywczego, jak Grupa Żywiec, Elite Cafe, Ferrero czy Kopernik. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Hortex jest znakomicie przygotowany do tego projektu. Wybór systemu i usługodawcy został podjęty na podstawie bardzo dokładnej, trwającej wiele miesięcy analizy potrzeb przedsiębiorstwa” – ocenia Piotr Płóciennik, Dyrektor ds. Współpracy z Klientami BCC.
Według harmonogramu, Hortex ma zacząć wykorzystywać nowy system w grudniu 2006 roku.
Grupa Hortex to wiodący przetwórca warzyw i owoców w Polsce specjalizujący się w produkcji soków i napojów oraz mrożonek owocowo-warzywnych. Mrożonki, których udział w rynku przekracza 50%, są produkowane w dwóch zakładach Polskiego Ogrodu, spółki zależnej Hortex Holding SA: w Rykach w woj. lubelskim, gdzie produkcja nastawiona jest na eksport i w Skierniewicach w woj. łódzkim, obsługującym głównie rynek krajowy. Z kolei całość produkcji soków i napojów Horteksu została skoncentrowana w jednym, unowocześnionym i rozbudowanym zakładzie w Przysusze k. Radomia. Udział firmy w rynku soków, napojów i nektarów osiągnął pod względem wolumenu blisko 18%. W ostatnim roku obrachunkowym Hortex zwiększył sprzedaż o prawie 80 mln zł, do kwoty 528,6 mln zł. Dobre wyniki odnotowały obydwa główne obszary działalności Grupy Hortex – soki i mrożonki; ich wolumen sprzedaży zwiększył się odpowiednio o blisko 20% i o ponad 40% w stosunku do roku obrotowego 2003/04. Więcej informacji: www.hortex.com.pl