Od 2012 roku spółka 7milowy, specjalizująca się we wdrożeniach SAP SPRINT ERP dla firm średniej wielkości, dołączyła do swojego portfolio system dedykowany dla mniejszych przedsiębiorstw: SAP Business One. O kompleksowej ofercie rozwiązań dla sektora MŚP rozmawiamy z Norbertem Wierbiłowiczem, Prezesem 7milowego.
Od początku działalności 7milowy jest dedykowanym partnerem SAP dla rynku małych i średnich przedsiębiorstw. Jakie były przesłanki do uzyskania tego statusu?
Status dedykowanego partnera SAP dla rynku MŚP otrzymaliśmy dzięki – po pierwsze – autorskiemu rozwiązaniu SAP SPRINT ERP, które jest kompleksowym rozwiązaniem SAP Business All-in-One, opartym na najlepszych praktykach biznesowych i doświadczeniach zebranych podczas wdrożeń w tym sektorze, oraz po drugie – dzięki strategii biznesowej, której misją jest dostarczenie najlepszych rozwiązań SAP dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Co wyróżnia SPRINT spośród innych rozwiązań ERP dla rynku MŚP?
SPRINT ERP to kompleksowe rozwiązanie klasy ERP dla firmy z dowolnej branży. Po 10 latach doświadczeń na tym rynku i kilkudziesięciu przeprowadzonych z sukcesem projektach z całą pewnością mogę powiedzieć, że największą przewagą SPRINT ERP nad innymi rozwiązaniami ERP dla tego rynku jest znaczne skrócenie czasu wdrożenia i rozsądna cena. System został bowiem zaprojektowany tak, by do minimum ograniczyć zaangażowanie klienta w projekt. Na SPRINT ERP oprócz pakietu kluczowych funkcjonalności SAP składa się także sprawdzona metodyka wdrożeniowa oraz narzędzia organizacyjne i informatyczne wspomagające wdrożenie. Wszystkie projekty SPRINT mają charakter fix-scope i fix-price, co oznacza, że zakres wdrożenia i koszt projektu jest znany klientowi przy podpisywaniu umowy.
SPRINT to obecnie jedyne w Polsce certyfikowane rozwiązanie SAP Business All-in-One Rapid Deployment Solution dla firm z sektora MŚP.
W 2012 roku zarząd firmy podjął decyzję o włączeniu do oferty 7milowego innego rozwiązania SAP – systemu SAP Business One dla małych przedsiębiorstw. Skąd taka decyzja?
Coraz mniejsze przedsiębiorstwa chcą podnosić swoją sprawność organizacyjną poprzez wdrożenie renomowanych rozwiązań ERP. Dla wielu z nich SPRINT jest jednak rozwiązaniem zbyt złożonym w stosunku do potrzeb. Dla małych firm wdrożenie SPRINT nie byłoby racjonalne ani pod względem organizacyjnym, ani też ekonomicznym. SAP Business One stanowi dopełnienie naszej oferty dla firm z tego rynku.
Obecnie, po włączeniu SAP Business One do naszej oferty, jako jedyny partner SAP w Polsce posiadamy tak kompleksową ofertę dla firm małych i średniej wielkości. Obydwa systemy w naszej ofercie to sprawdzone przez tysiące firm na całym świecie rozwiązania lidera na rynku systemów ERP, jakim jest firma SAP.
Jak możesz pokrótce scharakteryzować SAP Business One.
SAP Business One to w portfolio SAP rozwiązanie dedykowane dla małych przedsiębiorstw. Jest dostępne od 2002 r. Początkowo w środowisku SAP-owców było trochę niedoceniane, ale to był czas dużych projektów, dla dużych klientów. Przez lata SAP Business One konsekwentnie umacniał swoją pozycję i obecnie jest to najchętniej wybierany system do zintegrowanego zarządzania małą firmą na świecie.
Od maja 2013 r. jest już dostępna wersja 9.0 – co może świadczyć o ewolucji systemu i szybkim jego dostosowywaniu do zmieniających się warunków biznesowych i możliwości technicznych. To w pełni dojrzałe rozwiązanie, z którego korzysta ponad pół miliona użytkowników w 35 tys. firm ze 130 krajów. Jest wśród nich także ponad 250 globalnych koncernów.
Jakie cechy rozwiązania są najważniejsze z punktu widzenia klienta?
SAP Business One to wysokiej jakości rozwiązanie ERP, które umożliwia kompleksowe zarządzanie finansami, procesami produkcji, sprzedaży, zakupów, a także relacjami z klientami oraz wszechstronne raportowanie. Rozwiązanie oferuje na jednej platformie w standardzie 27 wersji językowych, co zapewnia możliwość rozwoju firmy również za granicą.
Niewątpliwie cechą wyróżniającą jest otwarta architektura systemu, która umożliwia bardzo łatwe łączenie z innymi rozwiązaniami, zarówno klasy ERP i CRM, jak też obsługującymi np. urządzenia produkcyjne i terminale POS. W ramach rozwiązania dostępne jest środowisko integracyjne oraz gotowe scenariusze integracji z wieloma dostępnymi na rynku systemami i aplikacjami. Tak zwane aplikacje add on – gotowe funkcjonalności do obsługi wybranych procesów, których nie ma w standardzie – są certyfikowane przez SAP AG, co daje klientowi gwarancję ich niezawodności w połączeniu z SAP Business One.
Granica pomiędzy firmą małą a średniej wielkości jest dość płynna. Jak 7milowy adresuje rozwiązania SAP SPRINT ERP i SAP Business One?
O tym, który system zaproponować klientowi, decydują głównie: liczba użytkowników, średnia liczba operacji w jednostce czasu, a także model produkcji oraz potrzeby raportowe. Przyjmujemy, że granicą dla SAP Business One powinno być stu użytkowników oraz przetwarzanie maksymalnie tysiąca faktur dziennie. Z kolei w grupach kapitałowych, firmach charakteryzujących się złożoną produkcją procesową, o dużych potrzebach kontrolingowych, z liczbą operacji w systemie powyżej 1000 dziennie i dużą liczbą użytkowników – rekomendujemy rozwiązanie SAP SPRINT ERP.
Nasze rekomendacje są oparte na doświadczeniu klientów SAP na całym świecie. Oczywiście nie stosujemy tych kryteriów „na sztywno”. Posiadanie w ofercie dwóch rozwiązań pozwala nam elastycznie podchodzić do oczekiwań klienta. Jeśli niewielka firma planuje w krótkim czasie dynamiczny rozwój, to może potrzebować systemu, który także za kilka lat będzie spełniał jej oczekiwania. SAP SPRINT można wdrożyć w podstawowym zakresie funkcjonalnym, a następnie rozwijać w miarę rosnących potrzeb.
Z kolei dla całkiem sporej firmy z wąskim asortymentem i prostym modelem produkcji i dystrybucji SAP Business One może okazać się wystarczający. Możliwość dobrania systemu na miarę obecnych i przyszłych potrzeb klienta to nasza niewątpliwa przewaga na tym rynku.
Wspomniałeś, że z SAP Business One korzystają także globalnie koncerny. Do czego jest im potrzebne rozwiązanie dla małych firm?
System SAP Business One jest rekomendowanym rozwiązaniem ERP dla oddziałów handlowych w grupach kapitałowych, których centrale korzystają z SAP ERP. Ten model działania sprawdza się na całym świecie. Chcemy go także promować wśród naszych klientów. 7milowy ma na koncie wiele rolloutów wdrożonych u naszych klientów rozwiązań SPRINT do ich oddziałów polskich i zagraniczych. Rollouty mają sens w wypadku, gdy oddział lub spółka zależna prowadzi rozbudowaną działalność – produkcyjną, dystrybucyjną lub np. obsługę finansowo-księgową dla grupy. Jeśli jest to niewielka filia handlowa, często z przyczyn ekonomicznych nie jest objęta firmowym systemem.
Dzięki wdrożeniu SAP Business One i łatwej integracji z SAP SPRINT ERP wszystkie oddziały mogą pracować i raportować w spójnym środowisku systemowym. To, że obydwa rozwiązania pochodzą od jednego producenta i są wdrażane przez jednego integratora, to swoista gwarancja stabilności i niezawodności.
Jakie są podstawowe różnice, jeśli chodzi o organizację projektów wdrożeniowych?
Ogólnie projekty SAP Business One są nieco krótsze – trwają od kilku do kilkunastu tygodni, versus kilka miesięcy dla wdrożeń SPRINT. Choć to nie jest regułą i zależy od zakresu.
We wdrożeniach obu systemów stosujemy sprawdzoną w wielu wdrożeniach metodykę projektową 7milowy, opartą na najlepszych światowych standardach oraz doświadczeniach Grupy BCC, dostosowaną do warunków i potrzeb firm tej wielkości. Bez względu na system, projekty dzielimy na fazy analizy i koncepcji biznesowej, budowy i testów prototypu systemu, przygotowania do pracy, a następnie wsparcia po starcie i zapewnienia opieki serwisowej.
Wiemy, jak ważny dla naszych klientów jest niski, a przede wszystkim z góry określony koszt systemu oraz jak najkrótszy czas wdrożenia, przy jak najmniejszym zaangażowaniu własnych pracowników. Nasze działanie związane z udoskonalaniem metodyki i opracowywaniem nowych rozwiązań są podporządkowane tym nadrzędnym celom.
Co w Twojej ocenie jest największym atutem oferty 7milowego dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw?
Gdybym miał scharakteryzować naszą ofertę jednym słowem, użyłbym określenia kompleksowa. Dwa renomowane systemy klasy ERP, rzetelne doradztwo biznesowe i w zakresie wyboru odpowiedniego rozwiązania, opracowanie koncepcji, wdrożenie i wsparcie po starcie – to tylko część usług.
Obydwa systemy: SAP SPRINT ERP i SAP Business One oferujemy w modelu pełnego outsourcingu, w którym zawiera się zarówno hosting i administracja systemu w Centrum Outsourcingowym Grupy BCC, jak i usługi stałego wsparcia użytkowników, a także integracji i dalszego rozwoju. Ta synergia usług w Grupie BCC gwarantuje, że w żadnym momencie cyklu życia systemu klient nie jest pozostawiony sam sobie.
SAP Business One jest w ofercie 7milowego zaledwie od roku. Czy możemy się już pokusić o małe podsumowanie?
W ciągu tego roku zbudowaliśmy doświadczony i kompetentny zespół wdrożeniowy SAP Business One. Podpisaliśmy umowy na wdrożenie i serwis systemu z 11 klientami. Obecnie trwają procesy sprzedażowe w kilkunastu kolejnych firmach.
Zarówno pod względem pozyskanych nowych klientów, jak i liczby sprzedanych licencji w drugim kwartale 2013 byliśmy na pierwszym miejscu wśród partnerów SAP Business One w Polsce. Od początku mieliśmy ambicję, żeby stać się liderem na rynku wdrożeń tego rozwiązania. Nie sądziłem jednak, że stanie się to tak szybko. SAP Business One to ważny filar naszego biznesu. Widzimy duży potencjał tego rynku.
A co 7milowy planuje w najbliższym czasie?
Teraz przed nami niełatwe zadanie utrzymania pozycji lidera wdrożeń SAP na rynku MŚP. Będziemy nadal rozwijać obydwa filary usług wdrożeniowych, zarówno systemu SAP SPRINT, jak i SAP Business One.
Planujemy także rozbudowę zespołu, który będzie się zajmował tworzeniem rozszerzeń obu rozwiązań, zarówno na zamówienie klientów, jak i oddzielnych produktów (tzw. aplikacji add on). W tej działalności dostrzegamy także duży potencjał rozwoju.
Przed nami rewolucja związania z cloud computing i przetwarzaniem w pamięci (in memory computing). SAP Business One już obecnie jest dostępny na platformie SAP HANA, sporo mówi się także o rozwiązaniach SAP w chmurze. Na razie ceny tych rozwiązań czynią je jeszcze nieosiągalnymi dla polskich firm średniej wielkości, ale uważnie się im przyglądamy.
Rozmawiała Mirosława Huk, Grupa BCC