Przeszukiwanie grafu, sortowanie topologiczne, ustalanie terminu spotkania… z takimi problemami zmierzyło się 30 programistów podczas IV Turnieju poznańskiej Akademii Ekonomicznej w Programowaniu Zespołowym. Sponsorem czwartej edycji tej imprezy, zorganizowanej w dn. 18 kwietnia br., była firma BCC.
Konkursy programowania zespołowego polegają na rozwiązaniu zadań w trzyosobowych zespołach. Do każdego zadania należy ułożyć algorytm i zaimplementować go w jednym z kilku dostępnych języków programowania. Następnie program jest automatycznie testowany przez system sprawdzający – podawane są dane wejściowe, a uzyskane wyniki porównywane z wzorcem prawidłowej odpowiedzi.
Największą wagę w klasyfikacji zespołów ma liczba rozwiązanych zadań, w dalszej kolejności porównywany jest czas nadsyłania prawidłowych programów. Za przesłanie błędnego programu do czasu dodawane są karne minuty.
W konkursie szczególnie ważną umiejętnością, obok samego programowania, jest efektywna praca w zespole. Zasada, że trzyosobowy zespół ma do dyspozycji tylko jeden komputer, pozwala na pisanie kodu tylko jednej osobie w danej chwili – dlatego podział zadań między członkami zespołu jest bardzo istotny.
Pięć godzin rywalizacji i intensywnego wysiłku umysłowego wyłoniło zwycięzców: 6 z 8 zadań rozwiązała „Drużyna A” (Wiktor Jarka, Maciej Kowalewski) zdobywając pierwsze miejsce. Na podium znalazły się też „Żółwiki Kłamczuszki” (Szymon Bortel, Grzegorz Głowacki, Michał Burzyński) i „Ctrl+Alt+Del” (Dawid Czaplicki, Piotr Jankowski, Tomasz Krug). Nagrodami były książki z informatycznej klasyki oraz zestawy gadżetów.
Idea zawodów w programowaniu zespołowym sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to pierwsze imprezy tego typu organizowano na amerykańskich uczelniach. Pod patronatem ACM (Association for Computing Machinery, największej na świecie naukowej organizacji informatycznej) zawody zyskały rangę międzynarodową – do rywalizacji włączyły się zespoły z krajów europejskich.
Z pewnością dobrą wiadomością są sukcesy polskich programistów – w ostatnich latach zespoły reprezentujące polskie uczelnie plasowały się w czołówce, dwukrotnie zdobywając pierwsze miejsce. Zdolności analityczne i umiejętność pracy w zespole sprawiają, że uczestnicy konkursów w programowaniu zespołowym są atrakcyjnymi kandydatami do zatrudnienia dla firm informatycznych. Również w BCC zatrudnia wielu konsultantów, którzy uczestniczyli w konkursach informatycznych, z powodzeniem poddając próbie swoje umiejętności. Więcej o turnieju: http://taepz.ae.poznan.pl
Przygotował Wojciech Rutkowski, Konsultant w Zespole Sprzedaży Elektronicznej BCC, jeden z autorów zadań i sędziów turnieju.