W magazynie WSiP proces przyjęcia jest podzielony na trzy części.
Pierwsza to przyjęcie zakupów. Są to głównie towary od innych wydawnictw, w szczególności podręczniki do nauki języków. Dzięki wdrożeniu SAP i automatyzacji nie musimy już ręcznie dodawać przyjętego towaru i wgrywać faktur. Wszystko odbywa się za pośrednictwem systemu, dzięki czemu magazynier od razu po przyjeździe towaru może go rozlokować na regałach. Proces ten znacznie skrócił czas przyjęcia palety w magazynie.
Następna część to przyjęcie produkcji zewnętrznej, z drukarni, które odbywa się w referencji do dostaw przychodzących. Po stronie S/4 tworzone jest zamówienie. Po przyjęciu zakupów od zewnętrznych kontrahentów tworzona jest dostawa przychodząca, która jest replikowana do EWM. Na podstawie danych wyświetlanych na terminalu magazynier podejmuje decyzję, na jakie rodzaje jednostek będą przyjmowane materiały (uwzględniając wielkości palet).
W magazynie są różne wielkości gabarytowe miejsc składowania i istotne jest, na jakim nośniku będzie przyjmowana dostawa. Podczas rozładunku drukowana jest etykieta dla każdej palety. Możemy wprowadzać poszczególne palety pojedynczo i przygotować wiele wydruków dla palet (jeśli transport zawiera różne rodzaje palet) lub zbiorczo (przy paletach jednorodnych).
Dla produkcji wewnętrznej W SAP stworzyliśmy BOM. Magazynier odwozi komponenty do produkcji do wyznaczonej strefy magazynowej (strefy zaopatrzenia produkcji), a następnie, po kompletacji następuje przyjęcie na terminalach radiowych wyprodukowanych wyrobów, co powoduje automatyczne ściągnięcie ze stanów magazynowych każdego komponentu w odpowiedniej ilości. Wcześniej konieczne było ręczne ściąganie komponentów z ERP i poprzedniego systemu WMS.
Produkcja jest przyjmowana w referencji do zlecenia produkcyjnego. Już w drukarni wszystkie jednostki transportowe (palety) są oklejane specjalnymi etykietami. Są tam zawarte informacje ważne z punktu widzenia produkcji, natomiast dla logistyki drukowany jest dodatkowo numer zlecenia produkcyjnego zapisany w kodzie kreskowym. SAP wspiera też technologię kodów QR.
Do wydruku różnego rodzaju etykiet wykorzystujemy rozwiązania Adobe dostępne w standardzie SAP. Na podstawie skanu operator dostaje wszystkie informacje odnośnie do ilości przyjmowanego towaru i dzieli go na jednostki. Następnie drukowane są etykiety logistyczne i materiały są rozlokowane w wyznaczonych miejscach składowania w magazynie.
Zarówno w przyjęciu z drukarni, jak i w przyjęciu produkcji wewnętrznej wykorzystana została zaawansowana integracja z produkcją. Dla zleceń produkcyjnych generowane są PMR (Production Material Request), które umożliwiają etapowe dostarczanie materiałów na poszczególne linie produkcyjne. To pozwala na uniknięcie sytuacji tzw. jednorazowego uderzenia, gdy wszystkie komponenty muszą zostać dostarczone na strefę zaopatrzenia produkcji. Odpowiednio zarządzamy tym procesem.
W referencji do zlecenia odbywa się przyjęcie i automatyczne zużycie komponentów. Do wszystkich czynności wykorzystywane są terminale.
Zwroty do magazynów zostały podzielone na dwa rodzaje: