Moment powstania potrzeby migracji systemów w środowisku IT dowolnego przedsiębiorstwa wiąże się zawsze z licznymi aspektami wymagającymi przemyślanego planowania i powiązanymi z nimi decyzjami dotyczącymi newralgicznych aspektów przeprowadzenia operacji migracji w sposób bezpieczny i możliwie ograniczający wpływ na aspekty biznesowe.
W PZL Warszawa Okęcie (Airbus Poland) instalacja systemu SAP znajdowała się na zewnątrz – w centralnej siedzibie przedsiębiorstwa poza granicami kraju, co było dużym utrudnieniem dla finalnego użytkownika systemu, zarówno pod względem wydajności, szybkości, jak i jakości użytkowania. Brak lokalnej instalacji nie sprzyjał również rozwojowi systemu, zarówno w przypadku dużych projektów rozwojowych jak i małych rozszerzeń. Ostatecznie decyzję o migracji przyspieszyły przedłużające się problemy z zabezpieczeniem instalacji zewnętrznej.
Kiedy PZL Warszawa Okęcie postanowiło wydzielić część systemu SAP z systemów hiszpańskich, warunkiem było, że mandant PZL musiał zostać wydzielony z systemu produkcyjnego przez dotychczasowego, zagranicznego usługodawcę, u którego był hostowany i administrowany system SAP. Strona hiszpańska przygotowała eksport systemów SAP, który został transferowany i importowany do infrastruktury SNP Poland (aktualnie All for One Poland). Oczywiście migracja musiała odbyć się w sposób sprawny i z należytą starannością w kwestii bezpieczeństwa danych.
Po omówieniu, ustaleniu i potwierdzeniu powyższych technicznych zagadnień na międzynarodowym szczeblu – otrzymaliśmy „pozwolenie na kołowanie do pasa startowego”.
Przebieg projektu
Prace projektowe rozpoczęły się od ustaleń między SNP, PZL i stroną hiszpańską, tj. dotychczasowym administratorem i hostingodawcą systemów SAP. Zakres przewidzianych prac opiewa na eksport czterech systemów z pejzażu PZL: systemu deweloperskiego, testowego, produkcyjnego i archiwalnego, transfer wymaganych, przygotowanych przez hiszpańskich administratorów, plików do Polski i ich import do infrastruktury przygotowanej w ramach hostingu w SNP Poland (aktualnie All for One Poland).
Po szczegółowych ustaleniach w listopadzie 2016 roku rozpoczęły się przygotowania infrastruktury sprzętowo-programowej i sieciowej, w tym zestawienie tuneli sieciowych i instalacja serwerów, na które zmigrowane zostały systemy PZL. W grudniu zostały zmigrowany system DEV oraz odbyły się testy po stronie PZL Warszawa-Okęcie, kolejny był system TST. W styczniu 2017 roku zmigrowany został system archiwalny, a w lutym system PRD i nastąpił GoLive projektu.
Lotnisko docelowe – All for One Data Centers
Pomimo odległości dzielącej źródłowe miejsce hostingu i All for One Data Centers całość migracji przebiegła sprawnie i w zgodzie z ustalonym harmonogramem. Systemy zostały uruchomione w infrastrukturze centrów przetwarzania SNP, a całość operacji była niemal niezauważalna dla użytkowników końcowych – po realizacji prac zmieniły się jedynie adresy systemów, osiągalne z biur i lokalizacji PZL już w trakcie realizacji projektu, dzięki stosownym przygotowaniom poczynionym przez administratorów sieci po stronie PZL i SNP.
Oczekiwania spełnione w 100%
Podejmując decyzję o migracji systemów SAP, oczekiwaliśmy sprawnego, szybkiego, bezpiecznego i niekolizyjnego (pod względem przerwy w użytkowaniu) przeniesienia instalacji systemu do nowego, Data Center. Wybór SNP Poland (aktualnie All for One Poland) jako partnera w tym projekcie, podyktowany był długotrwałą i satysfakcjonującą dla nas, jako klienta, współpracą w SNP Poland oraz niekwestionowane pierwsze miejsce w rankingu firm – partnerów SAP – na rynku polskim, mogących pochwalić się certyfikatami lokalnymi SAP HANA i Hosting Partner, wydanymi przez SAP Polska. Zależało nam na przeniesieniu naszego systemu do bezpiecznego, sprawdzonego i szczegółowo przebadanego Data Center, z konkretnym i dedykowanym zespołem ludzi i procedur. Realizacja projektu spełniła nasze oczekiwania w 100%. Zespół realizujący projekt ze strony SNP Poland to grono prawdziwych profesjonalistów, ekipa godna polecenia, która zasługuje na najwyższą ocenę swojej pracy i zawsze może liczyć na nasze referencje oraz rekomendacje dla innych klientów.
Katarzyna Sadurska, IS Business Development Manager, PZL „Warszawa-Okęcie” S.A.
PZL Warszawa-Okęcie (obecnie Airbus Poland) jest najstarszym polskim producentem samolotów. Została założona w Warszawie w 1928 r. Opracowała i wdrożyła do produkcji 22 modele samolotów. 6000 samolotów zostało sprzedanych do ponad 30 krajów. W 2001 r. Spółka weszła w skład Grupy EADS (EADS Casa, obecnie Airbus. Zatrudnia ponad 700 pracowników, a jej główna działalność obejmuje:
– Produkcję, remonty i modernizację samolotów, w tym wojskowego samolotu transportowego C295 CASA oraz skonstruowanego przez spółkę samolotu szkoleniowego PZL-130 Orlik;
– Prowadzenie własnego biura projektowego;
– Produkcję wiązek elektrycznych oraz struktur lotniczych dla samolotów wojskowych C295/C235, A400M oraz samolotów cywilnych typu A320 i A330.
– Produkcję, testowanie i integrację wiązek elektrycznych do satelitów;
– Usługi lotnicze, w tym dla rolnictwa świadczone za pośrednictwem oddziału PZL w Mielcu, oraz usługi projektowo-serwisowe