Na początku 2006 r., podsumowując wdrożenie SAP w firmie, pani Maria Ćwiklik-Konofalska – Prezes Poli-Eco podkreślała, że kluczem do rozwoju firmy jest skuteczna polityka inwestycyjna. Czy spowolnienie gospodarcze zmieniło Państwa podejście do inwestowania w rozwój?
Dorota Łukowska: Bez rozsądnej strategii inwestycyjnej można przetrwać, ale nie można się rozwijać.
Przez ostatnie dwa lata nasza firma rozwijała się bardzo dynamicznie. Inwestycje – prowadzone także dzięki środkom pozyskanym z funduszy Unii Europejskiej, obejmowały między innymi wdrożenie nowych technologii produkcji i wytwarzania, uruchomienie nowych linii produkcyjnych, a także budowę magazynu wysokiego składowania i uruchomienie nowoczesnego centrum logistycznego na terenie Żarskiej Strefy Ekonomicznej.
Inwestowaliśmy także w rozwiązania informatyczne.
Na przykład wraz z budową nowego magazynu zdecydowaliśmy się rozszerzyć nasz system SAP orozwiązanie WM, wspierające gospodarkę magazynową.
Miarą efektywności inwestycji jest zwrot mierzony w określonej perspektywie czasowej. Jak w tym kontekście oceniają Państwo inwestycję w system SAP?
Wdrożenie SAP trudno oceniać w kategoriach zysku czy straty w sytuacji, gdy dziś jest to po prostu konieczność.
Na pewno decyzję tę podjęliśmy w dobrym momencie. Uzyskiwana dzięki rozwiązaniom kontrolingowym z SAP wiedza o strukturze kosztów, rzetelna analiza informacji pozwala nam oceniać rentowność produktów i śledzić wyniki sprzedaży.
Korzystamy z systemu i zajmujemy się swoim biznesem, a BCC (aktualnie All for One Poland) zapewnia wszystko, co jest potrzebne, by praca z SAP była bezproblemowa
Dobrze wiedząc, na czym się stoi w bieżącej działalności, znacznie łatwiej zaplanować trafne inwestycje rozwojowe, takie jak wspomniany zakup nowych linii produkcyjnych.
Warto też podkreślić, że sam proces wdrożenia systemu z założenia miał być inwestycją obliczoną na szybki zwrot. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie SAP przez firmę 7milowy, na bazie produktu SPRINT – gotowego systemu SAP dla firm średniej wielkości. To pozwoliło na skrócenie czasu prac wdrożeniowych – cały projekt trwał zaledwie cztery miesiące – i oszczędności w kosztach pośrednich, związanych głównie z mniejszym obciążeniem pracowników.
Z czasem rozwijaliśmy system o kolejne funkcjonalności – jak choćby wspomniany już SAP WM. Zawsze tego typu prace rozwojowe są poprzedzone analizą, która musi wykazać, że kolejna inwestycja się opłaci – przyniesie zysk w postaci efektywniejszej organizacji produkcji, skrócenia czasu dotarcia towaru do klienta czy dokładniejszej i szybciej dostępnej informacji zarządczej.
Niemal bezpośrednio po zakończeniu wdrożenia SAP zdecydowali się Państwo korzystać z usług centrum outsourcingowego BCC.
Strategia Poli-Eco zakłada korzystanie z najnowocześniejszych technologii i rozwiązań – o czym już była mowa. Ale też stawiamy na skuteczność działania. Skuteczność oznacza skupienie się na podstawowym biznesie. To może zapewnić outsourcing.
Od połowy 2006 roku konsultanci serwisowi BCC wspierali naszych użytkowników SAP w ramach usługi serwisu aplikacyjnego w obszarach FI oraz CO. Jednocześnie zaczęliśmy korzystać ze zdalnego wsparcia w administracji systemem SAP.
Pozytywne doświadczenia i obustronne zaufanie zaowocowały rozszerzeniem współpracy. Po roku zdecydowaliśmy się powierzyć BCC całość zagadnień administracyjnych.
Od maja br. SAP Poli-Eco funkcjonuje w modelu pełnego outsourcingu. Korzystają Państwo teraz z systemu zlokalizowanego w centrum przetwarzania danych BCC. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na ten krok?
W miarę rozwoju współpracy outsourcingowej z BCC (aktualnie All for One Poland) przekonaliśmy się, że outsourcing to dobry kierunek dla naszej firmy.
Ważnym argumentem przemawiającym za hostingiem była konieczność dokonania poważnych inwestycji w infrastrukturę i serwery IT, jak również kwestie związane z utrzymaniem w firmie administratora SAP i jego ciągłym szkoleniem. Nie można bowiem pozostawić systemów bez obsługi administracyjnej.
W przypadku decyzji o hostingu wybór dostawcy był prosty. Z jednej strony zadowolenie z dotychczasowej obsługi w innych obszarach i przekonanie, że BCC dotrzymuje warunków określonych w SLA.
Z drugiej – upewniliśmy się co do bardzo wysokiej jakości rozwiązań technicznych i organizacyjnych w centrum outsourcingowym BCC.
Podczas wizyty w podpoznańskich Złotnikach nie tylko obejrzeliśmy pomieszczenia serwerowni, ale także zapoznaliśmy się z rozwiązaniami organizacyjnymi stosowanymi przez BCC. Mam tu na myśli również standardy zarządzania usługami IT i zarządzania bezpieczeństwem informacji, zgodne z odpowiednimi normami ISO.
Można powiedzieć – koniec wieńczy dzieło. Teraz korzystamy z kompleksowej obsługi w zakresie utrzymania SAP w obszarze BASIS. Korzystamy z systemu i zajmujemy się swoim biznesem, a BCC zapewnia wszystko, co jest potrzebne, by praca z SAP była bezproblemowa. I o to nam chodzi.
Usługi centrum outsourcingowego BCC w Poli-Eco
- od VI 2006 – serwis aplikacyjny SAP (wsparcie użytkowników)
- VI 2006 – VI 2007 – wsparcie administracji SAP
- od VII 2007 – outsourcing administracji SAP
- od V 2009 – hosting SAP
Czy w związku z hostingiem systemu SAP zmienił się zakres obowiązków osób odpowiedzialnych za rozwiązania IT? Macie Państwo mniej pracy?
Ponieważ administracja SAP była po stronie BCC (aktualnie All for One Poland) już wcześniej, nasz administrator nie miał wielu obowiązków w tym zakresie.
Niemniej jednak w chwili obecnej nie wykonuje już żadnych prac związanych z BASIS. Jego rola ogranicza się do wykonywania niektórych czynności związanych z danymi użytkowników. Pozostaje jeszcze utrzymanie połączeń internetowych dla komunikacji z systemem. Przede wszystkim jednak nie tracimy już energii na pilnowanie, czy SAP działa i jak działa.
To nie oznacza jednak, że mamy mniej pracy. Teraz możemy w dziale IT bardziej poświęcić się innym zagadnieniom, w tym także zadaniom rozwojowym.
Poli-Eco Tworzywa Sztuczne to jeden z największych w Polsce producentów wyrobów wykończeniowych z PCW. Produkty są oferowane na rynku pod nazwą handlową Korner. Firma powstała w 1994 r. Produkuje listwy wykończeniowe do podłóg, obrzeża i listwy dla przemysłu meblarskiego oraz profile uszczelniające dla przemysłu chłodniczego. Zakłady produkcyjne mieszczą się w Żarach i Szprotawie. Swoje wyroby firma Poli-Eco eksportuje do 15 krajów Europy wschodniej i południowej. Do największych odbiorców bezpośrednich na terenie kraju należą: Castorama, Komfort, Pel-Pol, Polar, Whirlpool.