Eksperci BCC rozpoczęli 3 projekty badawczo-rozwojowe, których celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań, pozwalających zwiększyć efektywność przedsiębiorstw i prowadzonych przez nich przedsięwzięć informatycznych. Na podstawie opinii Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki, projekty BCC otrzymały dotacje ze środków budżetowych MNiSW.
Przedmiotem dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego są projekty:
Dostosowanie zasad zarządzania przedsięwzięciami według metody łańcucha krytycznego do zastosowań w realizacji wdrożeń zintegrowanych systemów zarządzania. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów Politechniki Warszawskiej, ma na celu rozwinięcie metodyki łańcucha krytycznego do systemów IT wspierających zarządzanie. Wśród rozpatrywanych zagadnień będą m.in.: harmonogramowanie prac projektowych, zarządzanie zasobami – w szczególności tymi o ograniczonej dostępności, praca w środowisku wieloprojektowym, monitorowanie wykonanych zadań, zarządzanie zakłóceniami w realizacji projektu, zarządzanie portfelem projektów.
Podstawową korzyść z przygotowywanej metodyki odniosą przedsiębiorstwa wdrażające u siebie informatyczne systemy zarządzania klasy ERP. Dzięki nowej metodyce znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo zakończenia prac zgodnie z harmonogramem, w pełnym zakresie funkcjonalnym i bez przekroczenia budżetu. Pozwoli to na pewniejsze planowanie projektów, a także na szybsze czerpanie korzyści z wdrożonego systemu.
Opracowanie narzędzia prognostycznego do planowania popytu w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Projekt polega na przygotowaniu uniwersalnego narzędzia w środowisku SAP Advanced Planner & Optimizer (SAP APO), które będzie zawierało gotowe elementy służące do planowania popytu przedsiębiorstw, produkujących w oparciu o przewidywania popytu według strategii ‘na zapas" (ang. Make-To-Stock). Narzędzie poprzez m.in. analizę trendów, cykliczności sprzedaży pozwoli użytkownikom dostosowywać sposób przewidywania sprzedaży do zmieniających się warunków rynkowych.
Utworzenie uniwersalnego narzędzia do mapowania danych transakcyjnych źródłowych do wymiarów analitycznych w hurtowni danych. Projekt będzie polegał na stworzeniu elastycznego i łatwo konfigurowalnego narzędzia umożliwiającego przyporządkowanie danych z różnych źródeł w hurtowni danych SAP BW do wymiaru analitycznego tzw. Pozycji Sprawozdań. Takie przyporządkowanie, zwane dalej "mapowaniem" wymiarów operacyjnych na wymiary analityczne, umożliwi proste i efektywne raportowanie wszelkich sprawozdań oraz porównywanie danych rzeczywistych z planem. Produkt powstały dzięki realizacji badań będzie przeznaczony dla firm zamierzających uprościć proces tworzenia raportów i kontroli stanu rzeczywistego.