Magazyn nie kojarzy się powszechnie z miejscem, w którym decydują się losy konfrontacji z konkurencją. Tymczasem – nawet jeśli decydujące starcie ma miejsce gdzie indziej, lepsze zarządzanie magazynem może grać istotną rolę w przygotowaniu zwycięstwa. O tym, że porządki w magazynie mogą szybko przynieść zauważalne efekty, rozmawiamy z Bartoszem Trojnarem – Liderem Zespołu MM / WM w BCC.
Wieczny dylemat – inwestować w marketing i sprzedaż czy w procesy wewnętrzne?
Często słyszę od klientów, że znacznie łatwiej zdecydować się na nową inwestycję, jeśli ma ona bezpośredni pozytywny wpływ na sprzedaż. Czasami nawet można spotkać się z poglądem, że inwestycje związane z logistyką wewnętrzną są złem koniecznym. Są więc postrzegane nie przez pryzmat oszczędności do osiągnięcia, czy wartości dodanej, ale – jedynie jako koszt. Z takim podejściem mamy do czynienia zwłaszcza w czasach spowolnienia gospodarczego.
Ale co dla jednych jest powodem do narzekania, dla innych – odwrotnie, stanowi świetny czas na pozytywne zmiany. Spotykamy się z wieloma klientami, którzy recesję traktują jako dobry okres do reorganizacji procesów logistycznych i zoptymalizowania logistyki wewnętrznej, szukając poprzez takie działania oszczędności.
Co zatem firma może ulepszyć w logistyce wewnętrznej, żeby nie tylko obniżyć koszty, ale i działać lepiej?
Skupmy się na rzeczach, które są osiągalne w stosunkowo krótkim czasie – a pomińmy projekty zmierzające do rewolucji i wywrócenia gospodarki magazynowej do góry nogami.
Korzyści, jakie firma może dość szybko osiągnąć, wynikają z ograniczenia pracochłonności dla poszczególnych operacji w magazynie. Im szybciej i sprawniej magazynier jest w stanie poprawnie zaraportować wykonanie danej operacji, tym szybciej mamy właściwe informacje w systemie. Czas zyskany na kolejnych operacjach wpłynie z pewnością na poprawę obsługi klienta. Zazwyczaj, zwiększona pracochłonność magazyniera wynika z transakcji niedopasowanych do procesu, w których dużo opcji jest po prostu nie wykorzystywanych, bądź też wykorzystywane są sporadycznie. Użytkownik terminala często traci czas na przechodzenie przez opcje, których nie potrzebuje.
Chciałbym w tym miejscu zwrócić uwagę na kwestię wykorzystania kodów kreskowych w logistyce wewnętrznej. Oceniamy, że mimo iż barcody są obecne w Polsce od ponad 10 lat, firmy ciągle nie wykorzystują w pełni możliwości tej technologii.
Wielu całkiem dużych producentów ogranicza się do druku kodów paskowych na opakowaniach swoich produktów – tylko dlatego, że sieci handlowe nie przyjmą towaru bez kodu. A przecież kody kreskowe to masa korzyści w organizacji procesów logistycznych.
Weźmy na przykład inwentaryzację. Użycie kodów kreskowych do oznakowania miejsc odkładczych na magazynie i do oznakowania całego asortymentu potrafi znacząco zredukować czas trwania inwentaryzacji.
Bliżej klienta – wysyłka. Wprowadzanie kodów kreskowych na dokumentach pozwala na wyeliminowanie pomyłek, które zdarzają się przy ręcznym wprowadzaniu danych z klawiatury. Kody na towarach i na dokumentach związanych z wysyłką to ograniczenie liczby pomyłek przy wysyłce, a tym samym zwiększenie zadowolenia klienta.
Rozszerzenie wykorzystania kodów kreskowych w firmie, wraz z wdrożeniem odpowiednich funkcji SAP, nie musi wiązać się z wielomiesięcznym i kosztownym projektem. Relacja kosztów i czasu, związanych z tą inwestycją, a korzyści do uzyskania z drugiej strony – jest nadzwyczaj interesująca.
Korzystając z SAP Warehouse Management możemy zoptymalizować dystans jaki pokonuje magazynier. Tutaj korzyścią jest zarówno optymalizacja pracy magazyniera, jak również redukcja kosztów związanych z transportem w ramach magazynu.
Co zatem BCC ma do zaoferowania firmom zamierzającym usprawnić swoje procesy magazynowe?
Przygotowaliśmy usługę unikalną na polskim rynku usług SAP – wsparcie obsługi procesów logistycznych poprzez wykorzystanie urządzeń skanujących i mobilnych terminali – dostarczane jako kompleksowy pakiet składający się z doradztwa, konfiguracji SAP i integracji z innymi rozwiązaniami, oraz dostawy najwyższej klasy sprzętu.
BCC ofertę tę zapewnia wspólnie z doświadczonymi firmami partnerskimi, specjalizującymi się w sprzęcie i rozwiązaniach IT dla magazynu. Specjaliści BCC zapewniają doradztwo przy doborze sprzętu – co zazwyczaj jest związane z koniecznością wykonania odpowiednich pomiarów danego magazynu. Generalnie rzecz biorąc doradztwo w tej ofercie odgrywa bardzo istotną rolę. Wychodzimy z założenia, że muszą to być rozwiązania szyte na miarę, gdyż tylko takie gwarantują szybkość i poprawność procesów. Jeśli wykorzystywany jest już w firmie moduł SAP WM, BCC wykonuje analizę procesów i wdrożenie funkcjonalności kodów kreskowych i transakcji terminalowych. Na taki projekt należy przeznaczyć zwykle około 2-3 miesiące. Czas trwania projektu uzależniony jest od tego, w jakim obszarze i jakie transakcje SAP mają być opracowane jako transakcje terminalowe. Na złożoność przedsięwzięcia ma między innymi wpływ, czy w jednej transakcji terminalowej mają być połączone i wykonywane sekwencyjne dwie transakcje w SAP np. przy potwierdzaniu przyjęcia z produkcji następuje przyjęcie na magazyn i automatyczne przeksięgowanie do innego składu.
Z kolei dla firm, które nie używają rozwiązania SAP WM, wykonujemy najpierw analizę zasadności wdrożenia tego modułu. Jeśli z analizy wynika, że warto wdrażać SAP WM, proponujemy klientowi wdrożenie tego rozwiązania razem z wykorzystaniem kodów kreskowych i transakcji mobilnych. Czas realizacji takiego rozbudowanego projektu to od 3 miesięcy do nawet 8 czy 9, w zależności od skomplikowania procesów logistyki wewnętrznej.
Jeśli zaś analiza procesów wewnątrz magazynu pokazuje, że wdrożenie WM nie byłoby ekonomicznie uzasadnione, rekomendujemy klientowi usprawnienie części procesów, dzięki wykorzystaniu kodów kreskowych w standardowych operacjach w obszarze gospodarki zapasami – na przykład przyjęcie z zewnątrz, potwierdzenie dostawy wychodzącej, proces inwentaryzacji.
Od czego powinna zacząć firma zainteresowana lepszym zarządzaniem magazynem?
Po pierwsze, zgłosić się do nas i przekazać nam informacje o przebiegu procesów magazynowych, o najczęściej pojawiających się problemach, a także przedstawić, w jaki sposób te procesy są wspierane przez rozwiązania IT, w tym SAP.
Na tej podstawie przygotowujemy dedykowaną ofertę z propozycją dalszych kroków. To może brzmieć banalnie, ale jesteśmy doradcami, dlatego nasza oferta w tym zakresie – mimo że zawsze koncentruje się na zagadnieniu wykorzystania kodów kreskowych – jest mocno profilowana pod potrzeby danego klienta.
W efekcie analizy potrzeb klient otrzymuje raport zawierający propozycje usprawnień procesów wraz z ich wsparciem informatycznym – w tym przez system SAP ERP. Częścią raportu jest oferta na sprzęt dopasowany do potrzeb firmy. Kolejnym krokiem jest wdrożenie tych zmian i czerpanie z nich korzyści – do czego serdecznie zachęcam.
Rozmawiał Grzegorz Grupiński, Grupa BCC
Oferta BCC w zakresie wykorzystania kodów kresowych w magazynie
- doradztwo biznesowe
- prace konfiguracyjne i integracyjne SAP
- dobór i dostawa sprzętu – skanerów i mobilnych terminali
Zainteresowanych Klientów prosimy o kontakt.