SAP Developer Network to: ponad 600 tysięcy zarejestrowanych użytkowników – specjalistów SAP z całego świata, więcej niż 100 forów dyskusyjnych podzielonych na 15 głównych wątków tematycznych, setki autorskich weblogów, multimedialne szkolenia i prezentacje, seminaria i darmowe programy do pobrania.
W najlepszym towarzystwie
SAP Developer Network to najpopularniejsze na świecie forum wymiany wiedzy i doświadczeń o najnowszych rozwiązaniach w zakresie platformy integracyjnej SAP NetWeaver.
Portal funkcjonujący pod adresem www.sdn.sap.com skupia konsultantów, programistów, architektów IT i ekspertów ds. technologii SAP zainteresowanych pogłębianiem wiedzy i poszukiwaniem rozwiązań dotyczących jak najlepszego wykorzystania rozwiązań SAP. W ciągu zaledwie czterech lat istnienia SDN stał się największym i najprężniej działającym portalem, zrzeszającym obecnie ponad 600 tys. użytkowników.
Fenomen działania społeczności SDN polega na ponadnarodowym i ponadkorporacyjnym zaangażowaniu specjalistów SAP z różnych firm i krajów na rzecz tworzenia wspólnej puli wiedzy dotyczącej platformy SAP NetWeaver. Pracownicy oddziałów SAP i ponad 300 firm partnerskich SAP z całego świata aktywnie tworzą wspólny zasób wiedzy technologicznej, dzielą się własnymi doświadczeniami oraz działają na rzecz rozwiązywania problemów związanych z architekturą SAP.
Aktywne uczestnictwo w ekosystemie SDN gwarantuje uczestnikom bezpośredni dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych w środowisku SAP.
Jak korzystać z SDN?
Zarejestrowani użytkownicy portalu dyskutują na ponad stu forach podzielonych na 15 zasadniczych kategorii tematycznych. Najpopularniejsze wątki dotyczą poszczególnych komponentów infrastruktury SAP NetWeaver oraz porad na temat programowania ABAP.
Najczęściej odwiedzane fora notują nawet po kilkaset tysięcy wejść. Na przykład na ogólnym forum dotyczącym programowania ABAP (ABAP General) do ponad 70 tys. zapytań dodano prawie 400 tys. odpowiedzi i komentarzy.
5 najpopularniejszych forów SDN to:
- ABAP General
- BI General (forum o SAP Business Intelligence)
- Exchange Infrastructure (SAP XI)
- Portal Content Development
- Web Dynpro Java
Nowi użytkownicy zwykle zaczynają swoją przygodę z SDN od przeszukiwania zasobów SDN-owej encyklopedii (Wiki), w której można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu rozwiązań SAP. Tematyczny podział zagadnień ułatwia przeszukiwanie zasobów. Wyodrębnione wątki dotyczą m.in. rozwiązań SOA, architektury SAP NetWeaver i rozwiązań SAP.
Zainteresowani syntetycznymi opracowaniami dotyczącymi konkretnych zagadnień znajdą je w internetowych dziennikach (blogach), prowadzonych i na bieżąco uzupełnianych przez cenionych specjalistów, czołowych konsultantów praktyków z oddziałów SAP AG i firm konsultingowych.
Takim blogiem jest SAP XI FAQ, autorstwa Michała Krawczyka z BCC. To najpopularniejszy materiał w historii portalu SDN, który odwiedziło go już ponad 80 tys. gości. Ponadto społeczność SDN wyróżniła jego blog tytułem najbardziej użytecznego materiału w obszarze SAP Exchange Infrastructure (SAP XI).
Przykłady konkretnych rozwiązań technicznych, opisy wdrożeń, sprawdzone scenariusze użycia, dokumentacja, plany i bezpłatne oprogramowanie udostępniane w serwisie – komentowane i uzupełniane przez innych użytkowników – mogą służyć jako gotowe rozwiązania lub też punkt wyjścia do poszukiwania własnych. Przykładem może być nowa technologia Web Dynpro for Java. W poświęconej jej sekcji możemy znaleźć dziesiątki "how to guide’ów" pokazujących, jak z niej korzystać – od najprostszych zastosowań, dotyczących wykorzystania prostych kontrolek, do bardziej zaawansowanych, opisujących, jak poprawnie łączyć się z różnymi źródłami danych.
Ucz się interaktywnie
W sekcji eLearning użytkownicy publikują podręczniki i przewodniki, prezentacje audio i wideo oraz wiele dokumentów opracowanych przez członków społeczności SDN. Najpopularniejsze opracowania dotyczą Java Development with SAP NetWeaver, rozwoju infrastruktury SAP, T-REX Engine – Payload Base Message Search (czyli aplikacji pozwalającej na indeksowanie wszelkiego rodzaju dokumentów) oraz dodatków do nowych wersji WAS (jak np. nowy debugger).
Prezentacje – od kilkuminutowych po wielogodzinne – są przygotowywane m.in. przez czołowych specjalistów SAP i mogą służyć jako szkolenia dla użytkowników i architektów systemu.
Użytkownicy sporadycznie korzystający z serwisu, a zainteresowani nowościami w zakresie SAP NetWeaver, mogą subskrybować rozsyłany co dwa tygodnie newsletter, w którym znajdą informacje o uaktualnieniach, najciekawszych wątkach oraz webinariach, czyli interaktywnych, "wirtualnych" konferencjach organizowanych przez regionalne oddziały SAP. Za pomocą coraz bardziej popularnych kanałów RSS można także śledzić nowości w działach weblogów, a nawet wątki na forach SDN.
Dynamiczny rozwój SDN i ogromny potencjał setek tysięcy specjalistów skłonił ostatnio firmę SAP do udostępnienia materiałów How-to guide, poprzednio dostępnych jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu www.service.sap.com. Dokumenty How-to guide to praktyczne poradniki wskazujące krok po kroku, jak implementować niektóre rozwiązania SAP. Ich dostępność na SDN jest dowodem na to, jak wysoko SAP ceni portal SDN jako medium edukacyjne.
Społeczność biznesowa SDN
Od połowy 2006 r. obok społeczności SDN dynamicznie rozwija się forum poświęcone procesom biznesowym SAP (Business Process Expert Community – BPX). Aktywni użytkownicy to przede wszystkim BPO (Business Process Owners) – specjaliści w zakresie wykorzystywania modułów biznesowych SAP. BPO znajdą tu informacje o modelowaniu procesów biznesowych, nowych procesach biznesowych wspieranych przez różne aplikacje SAP, jak również o doświadczeniach z wdrożeń, opisywanych przez klientów.
Dla siebie i dla firmy
Korzyści z użytkowania portalu SDN są oczywiste – dostęp do najbardziej aktualnych, weryfikowalnych i z "pierwszej ręki" zasobów wiedzy o rozwiązaniach SAP jest nie do przecenienia. Informacje z SDN mogą być przydatne dla wszystkich specjalistów zajmujących się administracją i rozwojem rozwiązań SAP – niezależnie od tego, czy są pracownikami firmy użytkującej SAP, czy konsultantami z firmy konsultingowej.
Dzieląc się doświadczeniem i pracując na rzecz społeczności SAP, zyskuje się jeszcze więcej. Aktywność konsultantów jest potwierdzeniem ich wysokich kompetencji w środowisku SAP, a co za tym idzie, kompetencji zespołu firmy konsultingowej.
Dzięki aktywności dużej grupy konsultantów w portalu SDN w ubiegłym roku BCC znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu serwisu, wyprzedzając takich gigantów, jak HP, Siemens czy CSC. To jedyna firma z tej części Europy tak wysoko notowana w rankingu najaktywniejszych uczestników serwisu. – "Zaangażowanie naszych konsultantów w ekosystemie SAP ma bezpośrednie przełożenie, dzięki temu jesteśmy coraz lepiej rozpoznawalni na świecie. W rezultacie kolejne firmy z różnych krajów zamawiają nasze usługi w zakresie SAP NetWeaver" – podkreśla Grzegorz Malewski, Menedżer ds. Rozwoju Biznesu w BCC.
Spotkanie w realu
SDN przestał się już mieścić w ramach rzeczywistości wirtualnej. Społeczność internetowa SDN cyklicznie spotyka się na konferencjach i seminariach organizowanych przez SAP. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 17 października 2006 r., dzień przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji SAP TechEd w Amsterdamie, największego światowego spotkania technologicznego SAP.
Dzień Środowiska Developerów SAP (SDN Day) jest okazją do nawiązania nowych kontaktów zawodowych oraz wzięcia udziału w szkoleniach technicznych i praktycznych warsztatach dla programistów i konsultantów.
SDN Day, święto społeczności SDN, był okazją do uhonorowania 15 najaktywniejszych członków społeczności. Mark Finnern, kierownik zespołu SDN w SAP, wręczył wyróżnienia i nagrody za wkład w pracę na rzecz rozwijania tego głównego źródła informacji dla społeczności "technologicznej" ekosystemu SAP. W gronie wyróżnionych znalazł się Michał Krawczyk z BCC, który już drugi rok z rzędu okazał się najaktywniejszym na świecie ekspertem w dziedzinie technologii integracyjnej SAP XI.
Od niedawna można "dotknąć" wiedzy konsultantów BCC o SAP XI, którą dzielą się na forum SDN. Michał Krawczyk i Michał Kowalczewski opublikowali w SAP Press poradnik "Mastering IDoc Business Scenarios with SAP XI" (Doskonalenie scenariuszy biznesowych IDoc z SAP XI). To pierwsza tego typu publikacja przygotowana przez autorów, specjalistów SAP z Europy Środkowowschodniej. Książkę można zamówić w Internecie pod adresem: www.SAP-hefte.de/1275.
Przydatne adresy WWW
- www.sdn.sap.com – strona główna SDN
- www.service.sap.com – strona główna serwisu SAP
- www.sap-press.com – SAP Press (wydawnictwo SAP)