2015 to dla BCC rok jubileuszowy. Firma obchodzi dwudziestolecie swojego istnienia. O trzy najważniejsze wydarzenia, które w tym czasie kształtowały rynek IT w Polsce i miały wpływ na rozwój BCC, pytamy Bartłomieja Buszczaka, który rozpoczynał karierę w BCC w 1996 roku jako konsultant junior od gospodarki remontowej w SAP, a obecnie jest prezesem i udziałowcem firmy.
Według Bartłomieja Buszczaka, najistotniejsze wydarzenia na rynku rozwiązań dla przedsiębiorstw są związane z trzema zagadnieniami:
- Wejście SAP na polski rynek w 1995 r.
- Outsourcing IT oraz jego nowa odsłona: cloud computing
- Technologie in-memory i możliwości ich wykorzystania w biznesie
Wejście SAP na polski rynek w 1995 r.
Bartłomiej Buszczak: "Otwarcie polskiego oddziału firmy SAP w 1995 r. i lokalizacja systemu SAP ERP (wtedy znanego jako SAP R/3) to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w historii rynku IT dla biznesu w Polsce. Największy światowy dostawca rozwiązań dla przedsiębiorstw jako jeden z pierwszych docenił potencjał polskiego rynku i uznał, że opłaca się u nas zainwestować. Co prawda zdarzało się już wcześniej, że z korporacyjnych systemów SAP korzystały polskie oddziały firm zagranicznych, jednak dla rodzimych podmiotów lokalna wersja systemu, przetłumaczona i dostosowana do polskiego prawa, otworzyła drogę do wykorzystania światowych standardów zarządzania. Chcąc walczyć o konkurencyjną pozycję na światowych rynkach, polskie firmy musiały szybko nadrobić zaległości w wykorzystaniu nowoczesnych technologii i organizacji procesów biznesowych. Niewątpliwie rozwiązania SAP, początkowo dedykowane dla dużych firm, a potem dostosowane także do firm z rynku małych i średnich przedsiębiorstw, w wielu przypadkach przyczyniły się do wsparcia ich sukcesu. Od tego czasu SAP wciąż umacnia swoją pozycję. Jego udział w polskim rynku rozwiązań ERP rósł stopniowo, obecnie sięgając blisko 40% i pozostawiając konkurencję daleko z tyłu."
"Dzisiaj mówienie o SAP jedynie w kontekście systemu ERP to pomijanie połowy biznesu firmy. Przez te 20 lat oferta SAP ewoluowała, wzbogacając się m.in. o zaawansowane rozwiązania analityczne Business Intelligence czy narzędzia do zarządzania relacjami z klientami klasy CRM. Ostatnie lata to wręcz wysyp nowych produktów w ofercie, co jest związane z rewolucją technologiczną cloud computingu oraz technologii in-memory. Przez ostatnie 20 lat mocno zmienił się obraz informatyacji polskich firm. To, co napawa mnie dumą, to fakt, że BCC ma w tym swój udział. Wtedy goniliśmy świat, wdrażając systemy IT do obsługi podstawowych procesów. Dziś jesteśmy w czołówce – często realizując pionierskie na skalę globalną wdrożenia najbardziej innowacyjnych narzędzi, także z oferty SAP. Wejście SAP na polski rynek to równocześnie początek historii BCC. Przez ten czas rośliśmy jako firma, stając się liderem rynku usług SAP w Polsce. Mieliśmy swój udział w wielu ważnych dla środowiska SAP wydarzeniach, jak pierwsze kompleksowe wdrożenie systemu w polskiej firmie, pierwsze rozwiązania SAP dla firm średniej wielkości, czy też pierwsza migracja SAP ERP na SAP HANA."
Outsourcing IT oraz jego nowa odsłona: cloud computing
Bartłomiej Buszczak: "Kiedy w 1999 r. zawarliśmy pierwsze kontrakty na usługi outsourcingowe, największym wyzwaniem było przełamanie obaw klientów przed „oddaniem” odpowiedzialności zewnętrznemu podmiotowi za coś tak cennego, jak systemy IT i dane. Gdy na rynek wchodziły pierwsze usługi coud computingu, rozumienie bezpieczeństwa IT było już na zupełne innym poziomie. Mówi się, że wzrost zainteresowania outsourcingiem następuje zawsze w trudniejszych czasach, kiedy firmy szukają oszczędności i optymalizują koszty. Z naszych obserwacji wynika, że to zainteresowanie nie słabnie wraz z mijaniem kolejnego kryzysu. Firma, która raz przekonała się o korzyściach takiego modelu utrzymania IT, z reguły poszukuje kolejnych obszarów, które może oddać w outsourcing, i to niezależnie od wahań koniunktury. Co godne podkreślenia, przy wyborze dostawców firmy w coraz większym stopniu zwracają uwagę na poziom usług outsourcera, a nie tylko cenę."
"Rynkowy sukces powstałych w Polsce centrów przetwarzania danych oraz coraz bogatsza oferta usług outsourcingu IT wskazują, jak w ostatnich latach zmieniło się rozumienie bezpieczeństwa IT. Firmy decydują się na ten model utrzymania systemów, bo wiedzą, jak złudne jest poczucie bezpieczeństwa związane z utrzymywaniem infrastruktury IT „u siebie”, we własnej serwerowni, nie mówiąc o kosztach, z jakimi się to wiąże. Ta ewolucja myślenia o bezpieczeństwie IT – rozumianym zarówno jako bezpieczeństwo fizyczne, jak i to gwarantowane procedurami i standardami zarządzania IT, stoi także u podstaw rozwoju cloud computingu. Cloud computing, przez entuzjastów określany jako „najwyższa forma outsourcingu”, to jego kolejne wcielenie. Niektóre źródła podają, że już ponad 80% firm na świecie korzysta z co najmniej jednej usługi w chmurze. Zapewne w odniesieniu do polskiego rynku te liczby są nieco niższe, ale i tak obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania zarówno IaaS – czyli dostępem do infrastruktury IT, jak i SaaS – korzystaniem z aplikacji biznesowych w formule abonamentowej. Rosnąca popularność cloud computingu to zasługa coraz bogatszej i bardziej profesjonalnej oferty. Także my dokładamy tu swoją cegiełkę. Wychodzimy do klientów z ofertą infrastruktury dostępnej na życzenie (IaaS), bazując na potencjale BCC Data Centers. Oferujemy też rozwiązania w modelu SaaS. Mam tu na myśli zarówno produkty SAP, jak Success Factors czy SAP Cloud for Customer, jak i nasze rozwiązania autorskie – Edistrada, BCC ECM i BeeOffice."
Technologie in-memory i możliwości ich wykorzystania w biznesie
Bartłomiej Buszczak: "Uważam, że najbliższe kilka lat będzie należeć do technologii przetwarzania w pamięci. In-memory to dziejąca się na naszych oczach rewolucja, która odpowiada na potrzeby Big Data – szybkiego przetwarzania dużych, dynamicznie zmieniających się zbiorów danych. Sama technologia – przetwarzanie danych w pamięci RAM i baza danych w pamięci – przynosi dużą zmianę działania systemów. Jej wdrożenia do obsługi zaawansowanych rozwiązań firmowych, takich jak Business Intelligence czy ERP, jeszcze długo będą projektami o dużym znaczeniu w podnoszeniu wydajności biznesu w przedsiębiorstwach o różnej skali. Ale myślenie o in-memory jedynie w kategorii przyspieszenia transakcji i analityki – nawet o kilka rzędów wielkości – jest krótkowzroczne. Owszem, poprawienie parametrów wydajności jest w wielu firmach krytyczne, ale aby w pełni zdać sobie sprawę z nowych możliwości, trzeba oderwać się od tradycyjne pojmowanej analityki biznesowej."
"Prawdziwa rewolucja polega na przedefiniowaniu analityki biznesowej – nowa strategia, nowe możliwości, nowe narzędzia. Obecnie firmy w systemach gromadzą terabajty danych, z których często nic nie wynika. Nie są wykorzystywane, bo moc obliczeniowa na to nie pozwala. Nowa technologia znosi te ograniczenia i pozwala „wymyśleć analitykę do nowa”. Firma SAP z platformą HANA jest niekwestionowanym liderem tego rodzaju rozwiązań. Rosnący popyt na SAP HANA we wszystkich branżach i regionach jest konsekwencją doniesień o udanych wdrożeniach. Pierwsza polska migracja SAP ERP, przeprowadzona z powodzeniem przez BCC, to jeden z tych znamiennych projektów. Dzięki strategii przyjętej przez SAP, HANA staje się także czołową platformą do tworzenia oprogramowania. Specjaliści mówią, że otwarta architektura platformy w połączeniu z operowaniem na pełnym zbiorze niezagregowanych danych daje SAP HANA znaczną przewagę w zastosowaniach, które wymagają analiz na wysokich poziomach szczegółowości, np. w handlu detalicznym, automotive czy energetyce. Spodziewam się, że w najbliższych latach będziemy świadkami wielu spektakularnych premier rozwiązań, pozwalających na pogłębione analizy i zestawienia na poziomie danych pojedynczych klientów czy produktów."