Przepisy unijne zobowiązują wszystkie spółki giełdowe do raportowania zgodnie ze standardami MSR/MSSF. Dla obecnych i przyszłych emitentów oraz ich spółek zależnych oznacza to konieczność modyfikacji systemu SAP.
W ślad za unijnym „Rozporządzeniem o rachunkowości”, nowelizacja polskiej Ustawy o rachunkowości zobowiązuje wszystkich emitentów papierów wartościowych dopuszczonych lub ubiegających się o dopuszczenie do obiegu w Polsce lub w UE, do stosowania sprawozdawczości zgodnej z MSSF (Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej) i MSR (Międzynarodowe Standardy Rachunkowości).
Konieczność zmian dotyczy nie tylko firm notowanych na warszawskiej giełdzie, ale także przedsiębiorstw, których spółka-matka jest firmą giełdową w innym kraju UE. Grupy kapitałowe oczekują raportowania zgodnie z MSR od swoich spółek-córek, również tych nienotowanych na giełdzie.
Wiele firm już dostosowało się do wymogów MSR/MSSF – w taki sposób, że wyniki finansowe na koniec roku „ręcznie” przekładane są na standardy międzynarodowe. Jest to jednak rozwiązanie pracochłonne i obciążone dużym ryzykiem powstawania błędów.
Wprowadzenie standardów MSR/MSSF wymaga dobrej znajomości nowych regulacji prawnych, oraz możliwości ich odwzorowania w systemie SAP. Wymaga to zaangażowania kierownictwa firmy odpowiedzialnego za obszar finansów, oraz osób dysponujących odpowiednią wiedzą z zakresu SAP.
W odpowiedzi na te potrzeby BCC oferuje produkt „MSR/MSSF w SAP”, łączący konsulting biznesowy z wdrożeniem odpowiednich zmian w systemie SAP.
Pakiet składa się z następujących elementów:
- audyt ewidencji danych – zdefiniowanie istniejących różnic między obecnym rozwiązaniem a wymaganiami MSR/MSSF
- dostosowanie konfiguracji SAP
- automatyzacja raportowania
- usprawnienie systemu komunikacji z rynkiem kapitałowym – przygotowanie zestawu formularzy i raportów (z wykorzystaniem gotowej bazy raportów, dostarczanej przez BCC w ramach produktu), spełniającego restrykcyjne wymagania MSR/MSSF
Korzystając z pakietu „MSR/MSSF w SAP”, Klienci w krótkim czasie i bez zakłóceń pracy operacyjnej, osiągną zgodność swoich rozwiązań z nowymi regulacjami międzynarodowymi. Efektem jest nie tylko usprawnienie pracy, ale również nowy standard w komunikacji z rynkiem finansowym.