W pięć lat po wdrożeniu systemu SAP, śremska Odlewnia została laureatem najbardziej prestiżowego konkursu branży IT, organizowanego pod hasłem „W uznaniu dla osiągnięć uzyskanych dzięki technologii informatycznej”.
Śremski zakład jest jedną z największych odlewni żeliwa w Polsce i jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw branży metalurgicznej. Produkuje ponad 50 tys. ton odlewów rocznie (głównie odlewy silnikowe, przede wszystkim dla przemysłu stoczniowego, motoryzacyjnego i rolnictwa). Około połowy produkcji przeznaczona jest na eksport.
Rozwiązanie SAP, uruchomione w Odlewni w wyniku prowadzonego przez BCC wdrożenia, jest wyjątkowe pod względem skali i stopnia skomplikowania obsługiwanych procesów produkcyjnych (8 tys. marszrut technologicznych, 29 tys. indeksów materiałowych, 10 tys. specyfikacji materiałowych oraz ponad 100 zdefiniowanych stanowisk roboczych; miesięcznie ponad 25 000 zleceń produkcyjnych).
Jak napisał Computerworld, „Wielkie i skomplikowane wdrożenie systemu SAP w Odlewni, pomimo trudności, a może właśnie dzięki nim i ich umiejętnemu eliminowaniu, stało się wzorem dla wielu późniejszych wdrożeń systemów zintegrowanych w przemyśle.”
Stefan Włodarczyk, Prezes Zarządu Odlewni, ocenia: „W kilka lat po wdrożeniu możemy jasno powiedzieć: warto było ponieść nakłady czasowe i finansowe. Dziś właściwie każda decyzja planistyczna jest podejmowana na podstawie danych z SAP. System pomaga w codziennej pracy i w określaniu strategicznych kierunków rozwoju firmy. Wdrożenie SAP to dla naszej firmy nie tylko korzyści związane z otrzymaniem narzędzia do planowania, kontrolowania i rozliczania produkcji. Dodatkowo udało nam się w trakcie prac zweryfikować i uporządkować dane m.in. stosowanych marszrut technologicznych czy materiałów i specyfikacji materiałowych.”
Michał Michalski, podczas wdrożenia SAP Kierownik Zespołu Roboczego Planowania Produkcji, a obecnie Kierownik Działu Planowania Produkcji, podkreśla: „O wartości rozwiązania informatycznego stanowi sposób jego wykorzystania w biznesie. Nad tym, jak najlepiej wykorzystać SAP, pracowaliśmy nie tylko podczas wdrożenia, ale także w ramach późniejszych projektów biznesowych, prowadzonych również we współpracy z BCC. W ten sposób wypracowaliśmy sprawny mechanizm podejmowania decyzji o tym, co i kiedy produkować, dla kogo i za ile sprzedawać”.
Danuta Glanc, Dyrektor ds. Finansowych Odlewni, a w czasie wdrożenia Kierownik Zespołu Roboczego Kontrolingu, zaznacza: „Nowy system został uruchomiony niemałym wysiłkiem kilkudziesięciu osób z Odlewni, przy dużym zaangażowaniu ze strony pracowników BCC. Wdrożenie SAP było innowacją technologiczną, która rozpoczęła nowy etap w praktyce zarządzania, a praca nad utrzymaniem i zwiększaniem rentowności sprzedaży stała się częścią naszej kultury organizacyjnej. Dzięki temu możemy szybciej dokonywać działań korygujących – gdy tylko zaobserwujemy negatywny sygnał.”
Kierownikiem I etapu wdrożenia SAP ze strony BCC był Bartłomiej Buszczak, obecnie zarządzający BCC jako Dyrektor Generalny. „Ze względu na skalę i zakres projektu, wdrożenie w Odlewni było jednym z najtrudniejszych w historii BCC. Osiągnięty sukces pokazuje, po co się wdraża system ERP i co można dzięki niemu osiągnąć. Pracownicy śremskiej firmy, poprzez swoją determinację i konsekwencję w używaniu systemu SAP, sprawili, że Odlewnia może służyć jako wzór do naśladowania dla innych”.
Tytuł Lidera Informatyki 2005 jest kolejnym wyróżnieniem, przyznanym śremskiej Odlewni za wdrożenie SAP. W styczniu 2004, w organizowanym przez miesięcznik Nowy Przemysł plebiscycie wśród analityków branżowych (m.in. z firm IDC i DiS) oraz ekspertów z branży IT, projekt ten został uznany za jedno z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć tego typu w polskim przemyśle w ostatnich latach.