Istotą podejścia projektowego SAP S/4HANA Cloud jest gotowy zestaw modelowych procesów SAP Best Practices, wymagających jedynie parametryzacji, co pozwala już po kilku miesiącach od uruchomienia projektu przekazać procesy użytkownikom do testów.
SAP Best Practices to część metodyki SAP Activate zawierającej elementy metodyk zwinnych, która obejmuje sześć faz: Discover, Prepare, Explore, Realize, Deploy oraz Run.
Metodyka i zestaw towarzyszących jej narzędzi tworzą spójne środowisko projektowe, które organizuje i pozwala nadzorować pracę zaangażowanych zespołów zgodnie z harmonogramem, wspiera testy i przygotowanie dokumentacji.
Zgodnie z założeniami metodyki w początkowej fazie projektu odbywają się analiza i warsztaty Fit-to-Standard realizowane na dedykowanym do tego systemie Starter. Przyszli użytkownicy systemu w działaniu mogą się zapoznać z gotowymi procesami zawierającymi przykładowe dane, przeklikując się przez kolejne interfejsy, raporty i wydruki.
Wczesne zaangażowanie zespołu projektowego w prace z systemem oraz dostępne źródła wiedzy (rozbudowany Self-Enebalement oraz Onboarding) pozwalają na szybkie poznanie jego możliwości i dobre przygotowanie do produkcyjnego wykorzystania. Jednak wymaga to zarezerwowania czasu na prace własne uczestników projektu. W PEJ ten warunek został spełniony. Kierownictwo firmy nie tylko jasno komunikowało wagę projektu dla organizacji, ale także stworzyło zespołowi projektowemu dobre warunki do pracy.
Integralną częścią metodyki jest Cloud ALM. To rozwiązanie chmurowe dostępne w ramach subskrypcji S/4HANA Cloud. Jest to bogate środowisko wspierające implementację i zarządzanie systemami SAP, pełną dokumentację merytoryczną (w tym koncepcje biznesowe, narzędzia przyspieszające przygotowanie zakresów, gotowe harmonogramy, zadania, strategie wdrożeń, akceleratory). CALM zawiera ponadto narzędzia wspierające dokumentację zadań i decyzji projektowych oraz umożliwiające śledzenie testów i bieżących prac projektowych (scenariusze, harmonogram).
Wykorzystanie tych narzędzi w projekcie w PEJ pozwoliło znacznie skrócić czas przygotowania projektu. Dostępne środowisko narzędzi projektowych znacznie ułatwia też jego organizację i komunikację.