Jak wygląda praca w zespole Automation? Czym zajmuje się ten obszar, jakie są codzienne zadania oraz największe wyzwania? Na te pytania odpowie Maciej Kraśny, Koordynator Prac Programistycznych w All for One.
CZYM ZAJMUJE SIĘ ZESPÓŁ AUTOMATION?
Zespół Automation koncentruje się na automatyzacji procesów biznesowych, wsparciu technologicznym klientów i rozwoju narzędzi RPA (Robotic Process Automation). W skrócie, tworzymy rozwiązania, które pomagają zautomatyzować rutynowe zadania, takie jak przetwarzanie danych, generowanie raportów, obsługa klienta czy zarządzanie dokumentacją. Jako główny partner Runbotics, jednego z narzędzi RPA, zajmujemy się również jego rozwojem i wdrożeniami.
JAK TAKA PRACA WYGLĄDA NA CO DZIEŃ?
Pracujemy w stabilnym, kameralnym (około 6-8 osobowym) składzie. Zgodnie z metodyką Scrum dzień zaczynamy od spotkania daily, na którym krótko omawiamy postępy w projektach i plany na dany dzień. Następnie każdy zajmuje się swoimi zadaniami. Zespół składa się zarówno z konsultantów odpowiedzialnych za automatyzacje procesów, jak i programistów odpowiedzialnych za rozwój Runbotcs – m.in. integracje, research i planowanie architektury. Niektórzy chętnie dzielą czas między oba te obszary. Jako Koordynator Prac Programistycznych zarządzam zespołem i projektami, kontaktuję się z klientami, a wraz z ekspertami planuję długofalową wizję i architekturę oprogramowania.
JAK PLANUJECIE PRACĘ?
Robimy to wspólnie. Słuchamy swoich pomysłów i zastanawiamy się, które z nich warto wdrożyć. Razem planujemy też sprinty, starając się zmaksymalizować ich efektywność. Co kwartał organizujemy też warsztaty stacjonarne, gdzie planujemy bardziej długofalowo. Korzystamy wówczas ze strategii Walta Disneya i wcielamy się w 3 role: marzycieli, realistów i krytyków. Wszystko odbywa się w luźnej atmosferze i przy dobrym jedzeniu – jest to też więc świetna okazja do integracji.
JAKIE PROJEKTY REALIZUJECIE I JAK WSPIERACIE BIZNES KLIENTÓW?
Automatyzacja generalnie niesie wiele korzyści dla biznesu. Należy do nich m.in. większe zadowolenie pracowników, którzy dzięki niej nie muszą wykonywać monotonnych, powtarzalnych czynności, a mogą skupić się na ciekawszych i bardziej kreatywnych zadaniach. Prowadzi ona również do redukcji kosztów pracy. Poza samą automatyzacją procesów zajmujemy się także rozwojem Runbotics, który jako rozwiązanie open source pozwala zaoszczędzić klientom na kosztach licencji. Automatyzacja przynosi klientom tyle korzyści, że współpraca zazwyczaj nie kończy się na jednym procesie i za chwilę są nam powierzane kolejne.
Jeśli chodzi o szczególnie ważne lub innowacyjne projekty, ostatnio współpracowaliśmy np. z Raiffeisen Bank. Dla tego klienta wdrożyliśmy automatyzację procesu, który odbywał się w tradycyjnej aplikacji desktopowej, co pomogło wyeliminować wiele błędów i zredukować koszty, a inwestycja w automatyzację szybko się zwróciła. Jako część działu R&D zajmujemy się też m.in. rozwojem chatbotów, które umożliwiają uruchamianie różnych automatyzacji za pomocą dowolnego komunikatora tekstowego. Jest to bardzo intuicyjne i znacznie ułatwia codzienną pracę.
Z JAKICH NARZĘDZI KORZYSTACIE?
Jeśli chodzi o development mamy nowoczesny stack technologiczny – React, TypeScript, Node.js i Ansible. W automatyzacjach nie ograniczamy się jednak do konkretnego narzędzia – zawsze dobieramy platformę i metodę do konkretnego klienta i z myślą o sprecyzowanych potrzebach. Używamy m.in. Automation Anywhere, SAP Build Process Automation, UiPath, MS Power Automate czy wspomniane RunBotics.
JAKIE KOMPETENCJE SĄ NAJBARDZIEJ POŻĄDANE W TYM OBSZARZE?
W tej dziedzinie przydają się przede wszystkim umiejętności analityczne i zdolność do rozwiązywania problemów. Jest to ważne, bo o ile wiedzę techniczną można dość łatwo uzupełnić, tak trudno jest z dnia na dzień zmienić czyjś mindset i podejście do pracy. Staramy się nie sugerować rozwiązań czy podawać gotowej instrukcji albo listy kroków do wykonania – wolimy samodzielnie przeanalizować zadanie oraz znaleźć rozwiązanie problemu. Z jednej strony jest to spore wyzwanie, ale z drugiej – ogromna zaleta, zwłaszcza dla osób, które cenią elastyczność i swobodę w wykonywaniu zadań.
CO NAJBARDZIEJ PODOBA CI SIĘ W TEJ PRACY?
Bardzo doceniam to, że nie mamy z góry ustalonych zadań – sami definiujemy funkcje i zmiany, jakie warto wdrożyć w projektach. Działamy zespołowo – każdy może swobodnie dzielić się swoimi pomysłami i wywierać wpływ na przebieg i efekt końcowy. Cieszy mnie też to, że pracujemy na nowoczesnym stacku technologicznym.
Mam okazję rozmawiać ze specjalistami z różnych obszarów i pełniących różne role biznesowe. W ten sposób dużo uczę się o innych branżach, w których automatyzujemy procesy i dowiaduję się, jak wyglądają od środka. Bywa to naprawdę fascynujące, gdyż często okazuje się, że z pozoru proste procesy w rzeczywistości są bardzo złożone, chociaż ich automatyzacja nie stanowi dla nas wyzwania.