Jak wygląda zarządzanie projektami SAP w All for One? Z czym mierzą się konsultanci i kierownicy projektów, jakie cechy powinna mieć osoba wdrażająca systemy SAP, no i w końcu – czy warto pracować w tym obszarze? Na te pytania odpowiada Joanna Szczyglewska – Kierownik Projektów SAP w All for One Poland.
CZYM SĄ PROJEKTY SAP I JAK WYGLĄDAJĄ?
Standardowy projekt SAP rozpoczyna się od kontaktu z klientem i sprzedaży, czyli pracy Key Account Managerów. Następnie Kierownik Projektu nawiązuje z klientem relację, definiuje cele i założenia projektu oraz ustala, jak wdrażamy projekt SAP, ma wesprzeć biznes klienta. Następnie podpisujemy umowę oraz ustalamy harmonogram prac i rozliczeń.
Etap właściwej realizacji zawsze rozpoczynamy kick-offem, czyli spotkaniem klienta z zespołem projektowym. Przebieg takiego spotkania zależy od tego, kim jest Product Owner po stronie klienta, jaką ma wiedzę techniczną i jaka jest jego rola w projekcie SAP. Zdarza się, że dla niektórych osób po stronie Klienta jest to pierwszy projekt IT, więc charakter rozmowy jest wówczas znacznie mniej techniczny, a bardziej organizacyjny. Zawsze jednak ustalamy kluczowe kwestie, takie jak przebieg współpracy, miejsce przechowywania dokumentacji oraz sposób organizacji spotkań statusowych.
Przeważnie projekty realizujemy zgodnie z fazami metodyki SAP Activate: Discover; Prepare; Explore; Realise; Deploy; Run.
CO CHARAKTERYZUJE PROJEKTY SAP?
Projekty SAP różnią się od innych projektów IT przede wszystkim tym, że są skoncentrowane wokół obsługi procesów. Istotne jest więc tu nie tylko wdrożenie technologii, ale też głębokie zrozumienie organizacji pracy w danej firmie od strony biznesowej. Jest to niezbędne do wybrania oraz sprawnego i wydajnego wdrożenia właściwych modułów SAP. Nie jest to łatwe, ale między innymi właśnie to sprawia, że praca przy projektach SAP jest tak różnorodna i fascynująca.
JAK WYGLĄDA CODZIENNA PRACA W BIURZE PROJEKTOWYM?
Mój zespół liczy obecnie 20 osób. Pracujemy hybrydowo. Preferujemy podejście projektowe, które wymaga dużej dozy zaufania ze strony managementu, ale mamy już wypracowaną kulturę pracy, która umożliwia taką autonomię. Jest to możliwe dzięki dużemu doświadczeniu i otwartości przełożonych.
CO JEST WEDŁUG CIEBIE NAJBARDZIEJ INTERESUJĄCE W PRACY KIEROWNIKA PROJEKTU SAP?
W tej pracy cenię przede wszystkim dużą niezależność i samodzielność. Podoba mi się to, że sama mogę planować swoją codzienną pracę i spotkania. Uwielbiam też ogromną różnorodność. Każdy projekt i klient są zupełnie inne, co pozwala mi poznawać specyfikę pracy firm z różnych branż. To bardzo ciekawa perspektywa i wręcz nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy technicznej i biznesowej.
Cieszę się też, że mam okazję pracować przy innowacyjnych projektach, takich jak np. wdrożenie bota iRPA, a także współpracować z firmami z różnych branż i poznawać specyfikę danej działalności.
A KOMU POLECIŁABYŚ TAKĄ PRACĘ?
Na pewno jest to praca dla osób, które lubią ciągle się uczyć i pracować z ludźmi. Zarządzanie projektami SAP jest bardzo rozwijające, zarówno dla konsultantów, jak i kierowników projektów. Nawet po 20 latach większość specjalistów wciąż ma otwartość na zdobywanie wiedzy i myślę, że właśnie to sprawia, że są w tej branży tak długo i odnoszą w niej sukcesy. SAP to bardzo dynamiczna dziedzina i trzeba nadążać za zmianami. Na szczęście mamy w zespole kulturę wspierania się i uczenia się od siebie nawzajem.
Rola w projekcie SAP wymaga także zdolności do porozumiewania się z różnymi typami osobowości oraz bycia dobrze zorganizowanym, gdyż nierzadko pracuje się przy kilku projektach jednocześnie. Przydają się też wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne – kluczowa jest m.in. umiejętność prowadzenia rozmowy i zadawania odpowiednich pytań.
JAKIE SĄ NAJWIĘKSZE WYZWANIA W CODZIENNEJ PRACY?
Największym wyzwaniem są niezmiennie ludzie i relacje. Choć zajmujemy się dziedziną techniczną, to właśnie od tego w dużym stopniu zależy sukces projektu. Dobre porozumienie zarówno z klientem, jak i zespołem to podstawa udanego projektu SAP i nawet najbardziej zaawansowana wiedza techniczna nie przyda się bez dobrej komunikacji.