Aktualne informacje w sprawie KSeF i pakietu do integracji SAP i KSeF:
- 6 listopada 2024 r. w Ministerstwie Finansów rozpoczęły się konsultacje podatkowe dotyczące struktur logicznych FA(3) i FA_RR(1) oraz koncepcji funkcjonowania załącznika do faktury w KSeF. Tematem rozmów są im. in. postulaty przedsiębiorców w zakresie:
- obszarów obowiązkowego KSeF, które powinny zostać zmienione lub uproszczone;
- możliwości przesyłanie załączników do faktur dla branż wystawiających faktury o złożonym zakresie danych. Więcej na ten temat…
- 26 kwietnia 2024 r. zostały ogłoszone wyniki audytu KSeF. Minister Finansów ogłosił, że KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla firm, których wartość sprzedaży przekroczy w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r. Więcej na ten temat…
- 19 stycznia 2024 r. podczas briefingu prasowego Minister Finansów zapowiedział, że obowiązek korzystania z KSeF nie wejdzie w życie zgodnie z zapowiadaną datą – 1 lipca 2024 r. Co więcej, MF twierdzi, że w 2024 r. obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie. MF nie wskazuje jednak nowej daty wejścia w życie obligatoryjnego KSeF. MF poinformowało o planowanym audycie rozwiązania. Jednocześnie MF deklaruje, że nie przewiduje modyfikacji struktury FA(2). Powodem przemawiającym za pozostawieniem obecnej struktury są koszty po stronie przedsiębiorców związane z wdrożeniem rozwiązań, które już zostały poniesione.
- 2 lutego 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanych zmianach w regulacjach, m.in. zakłada się, że:
- obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.
- faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte obowiązkowym KSeF
- 1 grudnia 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Rozpoczęły się także konsultacje publiczne ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania oraz konsultacje podatkowe struktur logicznych FA(2) i FA_RR.
- 17 czerwca 2022 r. Rada Unii Europejskiej ogłosiła projekt, zgodnie z którym fakturowanie elektroniczne w Polsce byłoby obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r.
- 18 maja 2022 r. – udostępnienie przez Ministerstwo Finansów wersji produkcyjnej aplikacji podatnika KSeF – zarządzanie uprawnieniami KSeF
- 30 marca 2022 r. – zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową e-fakturę w Polsce. Dokument zawiera dwie istotne kwestie, które dotychczas były w większości pomijane. Zostały wskazane wyłączenia podmiotowe – podmiotów zagranicznych oraz podmiotów zarejestrowanych do celów VAT niemających siedziby w Polsce (występują tutaj kwestie sporne tłumaczenia z jez. ang. „siedziby”).
- 16 listopada 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wdrażającą w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). E-fakturowanie w 2022 r. ma być dobrowolne. Obowiązkowe stanie się od stycznia 2023 r.
- 1 października 2021 r. po akceptacji przez Radę Ministrów, Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (o wprowadzeniu Krajowego Systemu e-Faktur i wystawianiu faktur w formie ustrukturyzowanej). Decyzja była podjęta niemal jednogłośnie, co oznacza, że prawie pewne jest ostateczne wejście w życie ustawy.
- 7 października 2021 r. została opublikowana długo oczekiwana specyfikacja API do wysyłki e-faktur z systemów SAP w formie kompatybilnej z KSeF. Równoczesne udostępnienie testowej platformy KSeF daje wreszcie nam możliwość pełnego przetestowania (i ewentualnego dostosowania) rozwiązań zawartych w pakiecie KSeF