Mechanizm podzielonej płatności (split payment) jest kolejnym rozwiązaniem przygotowywanym przez Ministerstwo Finansów, zmierzającym do uszczelnienia systemu płatności podatku od towarów i usług.
Podstawowym założeniem mechanizmu jest podział płatności za dostarczone towary oraz zrealizowane usługi na kwotę netto oraz kwotę podatku VAT, które wpłacane będą na odrębne rachunki dostawcy w banku: rachunek rozliczeniowy oraz dodatkowy rachunek VAT. W dalszej kolejności, z tego rachunku, kontrahent będzie regulował swoje zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług, wynikające z faktur otrzymanych od swoich dostawców oraz wobec urzędu skarbowego.
O przystąpieniu do mechanizmu decydują nabywcy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku. Udział w nim jest dobrowolny, jednak korzyści związane z zastosowaniem płatności podzielonej, takie jak krótszy termin uzyskania zwrotu VAT na rachunek VAT, czy też obniżenie wysokości podatku do zapłaty w przypadku uregulowania podatku z rachunku VAT przed terminem, mogą przyczynić się do jego popularności wśród podatników.
Przepisy w zakresie podzielonej płatności mają wejść w życie od 1 kwietnia 2018 roku. Sposób funkcjonowania rozwiązania reguluje Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, której projekt znajduje się aktualnie w trakcie procesu legislacyjnego.
Zastosowanie mechanizmu split payments niesie za sobą określone konsekwencje, zarówno dla nabywców jak i odbiorców płatności. Jedną z nich jest konieczność prowadzenia dodatkowych rachunków VAT dla każdego podatnika przez banki lub SKOK-i. Konieczna będzie także obsługa przez systemy bankowe specjalnego komunikatu, pozwalającego na dokonanie przelewu w metodzie podzielonej płatności.
Zmiany dotkną także systemy informatyczne po stronie nabywców, którzy zdecydują się wykorzystywać mechanizm. Będą one związane przede wszystkim z koniecznością przygotowania systemów do obsługi komunikatu dla podzielonej płatności, zarówno w kontekście tradycyjnych metod wymiany danych z systemami bankowymi w postaci plików, jak również z wykorzystaniem technologii Web Services. Ważnym aspektem dostosowań będzie także sposób systemowego rozwiązania wymagań związanych z przekazaniem w komunikacie przelewu obligatoryjnych danych: numeru faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność, numeru NIP kontrahenta, kwoty netto oraz kwoty VAT.
Prace legislacyjne nad mechanizmem podzielonej płatności są stale monitorowane przez specjalistów BCC, którzy opracowują już nowe rozwiązanie pozwalające na obsłużenie mechanizmu dla użytkowników systemu SAP. Zapraszamy do kontaktu.