W Studiu Rozwoju Oprogramowania, działającym w Instytucie Informatyki poznańskiej uczelni, studenci uczestniczą w projektach informatycznych, koordynowanych m.in. przez Centrum Badań i Rozwoju BCC.
Studio, utworzone na Politechnice Poznańskiej w 1998 roku, pozwala studentom zdobywać doświadczenie praktyczne w zakresie tworzenia i rozwoju oprogramowania. Każdego roku realizuje kilkanaście projektów we współpracy z ośrodkami naukowymi i firmami komercyjnymi.
W każdym projekcie uczestniczy ośmioro studentów informatyki: 4 osoby z trzeciego roku studiów, 2 z czwartego i 2 z piątego. Studenci trzeciego roku pracują w obszarze projektowania i programowania, czwartego – w zakresie zarządzania przedsięwzięciem i analizy wymagań, natomiast studenci piątego roku koncentrują się na doborze architektury systemu i zapewnianiu jakości.
W ramach współpracy BCC ze Studiem Rozwoju Oprogramowania rozpoczęły się pierwsze projekty rozwojowe z wykorzystaniem technologii i produktów SAP. Studenci Politechniki pod opieką konsultantów BCC, biorą udział w przygotowaniu rozwiązań wielokryterialnego wspomagania decyzji zarządczych, a także w rozwoju narzędzi wspierających komunikację wewnątrz firmy, z wykorzystaniem technologii Java, WAS i ABAP.
Profesor Jerzy Nawrocki, Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej i opiekun specjalności Inżynieria Oprogramowania, w ramach której funkcjonuje Studio Rozwoju Oprogramowania stwierdza: „Dla studentów praca w Studiu jest unikalną okazją do zdobycia praktycznych doświadczeń zawodowych. Udział w projektach firmy BCC pozwala im rozwinąć swoje kompetencje i sprawia, że rośnie ich doświadczenie i wartość na rynku pracy”.
Michał Jasiński, Kierownik Centrum Badań i Rozwoju BCC, komentuje: „Współpraca z Politechniką Poznańską jest dla nas bardzo ważna. Studenci wnoszą do naszych projektów rozwojowych duże umiejętności, entuzjazm i świeże spojrzenie na wiele praktycznych problemów. Najzdolniejsi i najaktywniejsi będą mieli dużą szansę, by rozpocząć karierę zawodową w BCC”.