- Większa szybkość obsługi odczytu:
- Metki radiowe mogą być odczytywane bez przesuwania towarów w pobliżu czytnika, gdyż zasięg fal radiowych dla niektórych metek pasywnych sięga dziesięciu metrów.
- Poprzez zastosowanie zaawansowanych algorytmów antykolizyjnych metki radiowe mogą być odczytywane jednocześnie, np. wszystkie metki na produktach na danej palecie.
- Zwiększona ilość informacji o produktach:
- Kod kreskowy pozwala na przechowywanie tylko ograniczonej i statycznej informacji o produktach. Metki radiowe w przeciwieństwie do kodów kreskowych posiadają tylko adres (kod ECP) do bazy danych producenta. Ilość informacji o produkcie w tej bazie ograniczona jest tylko jej pojemnością. Dane o produktach mogą być także dynamiczne, jako że producent może je zmieniać w bazie (np. dane dotyczące aktualnego miejsca przechowywania produktu).
- Wykorzystywanie tych samych metek w całym łańcuchu dostaw:
- W przypadku kodów kreskowych zdarza się, że informacja na nich zawarta nie jest wykorzystywana przez kolejne ogniwo łańcucha dostaw, gdyż kod kreskowy jest wykonany w innym standardzie.
- Kod EPC (Electronic Product Code) opracowany przez EPCglobal (www.epcglobalinc.org) stanowi standard dla komunikacji z wykorzystaniem RFID, dlatego też metki radiowe mogą być wyko-rzystywane przez wszystkie elementy łańcucha dostaw.
- Utrudnione możliwości podrabiania kodów EPC:
- Kod EPC identyfikujący osobno każdą sztukę produktu jest trudniejszy do podrobienia dla oszustów, niż kody kreskowe, które identyfikują produkty. Umożliwi to zmniejszenie prawdopodobieństwa tego typu oszustw.
- Bezpieczeństwo informacji o produkcie:
- Standardowo informację z kodów kreskowych możne odczytać każdy za pomocą odpowiedniego czytnika. Standard RFID pozwala na przechowywanie danych o produktach w bazie producenta, do których producent może ograniczyć dostęp dla poszczególnych odbiorców.